a

Kadınların şiddet isyanı!

Mersin'de kadınlara yönelik şiddet olayları kadınları isyan noktasına getirdi. Şiddet olaylarına tepki gösteren Mersin Kadın Platformu üyeleri, Mersin Üniversitesi (MEÜ) önünde eylem yaparak tepkilerini dile getirdi.

Platform adına burada bir açıklama yapan İrem Serin, “Mersin Üniversitesi’nde bir üniversiteli kadın arkadaşımız, bir erkek tarafından 6 el ateş edilerek vuruldu. Bugün erkek şiddetine karşı yasta değil, isyandayız. Mersin üniversitesi ‘ne sormak istiyoruz? Kuş uçsa güvenlik güçleri ile müdahaleye hazır olan üniversite, bir kadın güpegündüz vurulurken neredeydi?” diye sordu. Tarih : 25 Ekim 2023 Çarşamba 10:47 Neşet TORUN Mersin’de kadınlara yönelik şiddet olayları kadınları isyan noktasına getirdi. İlk olarak Mut ilçesinde, boşanma davası devam ederken karısını silahla vurarak öldüren kişi, aynı silahla intihar etti. Mut Devlet Hastanesi otoparkında Şuayip Kaya (39), henüz belirlenemeyen bir nedenle, boşanma davası devam etmekte olan eşi Ayfer Kaya’yı (42) tabancayla vurdu. Şuayip Kaya daha sonra kendisini de vurarak intihar etti. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri ikisinin de öldüğünü belirledi. Olaydan sonra çiftin cenazeleri, Mut Devlet Hastanesi morguna gönderildi. Mersin’de üniversite öğrencisi genç kız, bacağından pompalı tüfekle vurularak yaralandı. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisi Nidanur N., merkez Yenişehir ilçesi Çiftlikköy Mahallesi’ndeki kız öğrenci yurdu önünde erkek tarafından pompalı tüfekle bacağından vurularak ağır yaralandı. Bir bacağı kesilen yaralı öğrencinin hayati tehlikesinin devam ediyor. “YASTA DEĞİL İSYANDAYIZ” Mersin Kadın Platformu üyeleri, Mersin Üniversitesi (MEÜ) önünde eylem yaparak tepkilerini dile getirdi. Eyleme Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca da destek verdi. Platform adına burada bir açıklama yapan İrem Serin, “Mersin Üniversitesi’nde bir üniversiteli kadın arkadaşımız, bir erkek tarafından 6 el ateş edilerek vuruldu. Bugün erkek şiddetine karşı yasta değil, isyandayız. Mersin üniversitesi ‘ne sormak istiyoruz? Kuş uçsa güvenlik güçleri ile müdahaleye hazır olan üniversite, bir kadın güpegündüz vurulurken neredeydi. Suç belli, suçlular belli. Dünden bu yana yaratılan bilgi kirliliği ile kız kardeşimizi unutacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Arkadaşımız aramıza dönene, fail erkek en ağır cezayı alana kadar bu sürecin takipçi olacağız. Özgecan Aslan’ı yolda yürürken hiç tanımadığı bir erkek tarafından, gözüne bir cisim fırlatılan kdın arkadaşımızı, bir kadının alkollü sürücü tarafından korunaklı saydığınız yurt etrafında arabayla katledilmesini, intörn doktor kadın arkadaşımızın güpegündüz üniversite içinde pompalı tüfekle vurulmasının tesadüf olmadığını biliyoruz. Erkek şiddeti bu gücünü, cezasızlık politikaları ile cesaretlendiren erk iktidarlardan, her erkek şiddetinden sonra sırtlarının sıvazlanmasından, İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede vazgeçilmesinden, Kadın üniversitelerini kuracağız diyenlerden, Kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak diyenlerden alıyor” ifadelerini kullandı.

“ERKEK ADALET DEĞİL, GERÇEK ADALET İSTİYORUZ”

Ardı arkası kesilmeyen haberlerin içerdiği gerçeklerin şiddetin boyutunu gözler önüne serdiğine dikkat çeken Serin, “Bizler alanlarda her defasında erkek adalet değil gerçek adalet derken bize dayatılan erkek devlet şiddeti karşısında isyanımızla durduğumuzu her seferinde yineliyoruz. Gücünü iktidarın gerici siyasal İslam ile bezenmiş kadın ve LGBTI+ düşmanı politikalardan alan bu erkek egemen sistem elbet bu isyanın karşısında yerle bir olmak zorunda kalacak. Tarsus’ta en merkezi meydanlara çıkıp Filistin savunması adı altında kadın bedenine saldıranlardan, kötücül ittifak parçalarınızın meydanlarda Lgbti+ nefretinden, tarikat ve cemaat yurtlarında hayatları dizayn etmeye çalışmanızdan, anayasayla medeni kanunla oynayabileceğinizi düşünmenizden korkmuyoruz! Gücümüzü bu sokaklarda her defasında size karşı duran bu isyandan alıyoruz. Mut’ta boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından katledilen Ayfer hemşire için gerçek adaleti aramaktan vazgeçmiyoruz. Şiddet haberleri sürekli gelirken faillerin sürekli aklandığı, cezasızlık politikasıyla adeta ödüllendirildiği, tahrik ve iyi hal indirimlerinin havada uçuştuğu bu kirli düzenin yeni failler yarattığını, hepsine sen yap erkek adalet seni kurtarır telkinini verdiğini biliyoruz. Bizler bu düzene ve sizin çürümüş ataerkil zihninize değil ama sizler bizim isyanla, inatla, özgürlük ve eşitlik sloganlarımızla bezenmiş mücadelemize yenileceksiniz. Kampüsümüzde de kentimizde de erkek şiddetinin kol gezmesine izin vermeyeceğiz. Fakat bizler kadınların güven içerisinde yaşadığı kampüsleri ve kentleri, kadın dayanışması ile kuracağız. Bizler hayatlarımızı sizin dizaynınıza, erkek egemenliğinin kurallarına teslim etmiyoruz. Erkek adaleti dağıtana, özgürlüklerimizi söke söke elinizden alana, gasp etmeye çalıştığınız haklarımızı geri alana, sokakların da bedenlerimizin de sahibi biziz cümlesini kafanıza sokana dek buradayız” şeklinde konuştu.

“HESAP VERECEKSİNİZ”

“Bizler üniversite de kadın mücadelesini büyütürken müdahale eden güvenlik kuvvetleri, bir kadın vurulurken neredeydi? Fail erkek elini kolunu sallayarak silahla kampüse girerken ne yapıyordu? Ahlak bekçisi yurtlarda giriş çıkış saatinden, nasıl giyindiğimize kadar müdahale eden yurt müdürleri önceki gece yurt binasında çıkan yangında ihmallerini nasıl açıklıyor? Bizleri kontrol altına almaya çalışırken yangın alarmlarını, yangın merdivenlerinin işlevli olup olmadığını neden teyit etmiyor?” diye soran Serin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hesap vereceksiniz. Erkekler namus derken, boşanmak istedi öldürdüm derken, o da öyle gitinmeseymiş derken adalet kelimesini ağzınıza almaya nasıl utanmıyorsanız öyle hesap vereceksiniz. İstanbul Sözleşmesine, 6284 sayılı kanuna, medeni kanuna, LGBTI+ haklarına, yaşamlarımıza saldırırken nasıl cüretkar ve utanmaz oluyorsanız tam da öyle hesap vereceksiniz. Bizler bugün burada bu alanda yarın kentin başka bir sokağında, 25 Kasım’da ise her yerde olacağız. Ama en çok olacağımız yer hesap soracağımız, haklarımızı alacağımız yer olan yakalarınız olacak. Gerçek adalet sağlanana dek buradayız! İsyanımızla, dayanışmamızla karşınızdayız.”

http://www.akdenizgazetesi.net/haber/30867/kadinlarin-siddet-isyani.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sokak ortasında kadına şiddet

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.