a

Şiddeti protesto eden kadınlara soruşturma

Urfa'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde sokağa çıkan kadınlar hakkında "toplantı ve yürüyüş kanununa muhalefet" iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Urfa’nın (Riha) Viranşehir (Wêranşar) ilçesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yürüyüş düzenlemek isteyen kadınlardan 17’si hakkında “toplantı, gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa il ve ilçe örgütü yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyelerinin de aralarında olduğu 15 kadın, soruşturma kapsamında Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdi. İfadelerde, “Eyleme neden katıldın” ve “Kimin talimatı ile eyleme katıldın” şeklinde sorular yöneltildiği öğrenildi.

DEVLET ŞİDDETİ 

Hakkında soruşturma başlatılan kadınlardan HDP Urfa Kadın Meclisi üyesi Sema Aişeoğlu, valiliğin “eylem ve etkinlik yasağı”nın soruşturmaya gerekçe yapıldığını aktardı. Aişeoğlu, “Jin, jiyan, azadî’ sloganı yükseldikçe egemenlerin de tahammülsüzlüğü arttı. Kadınlar olarak, o günün anlamına binaen yapmış olduğumuz basın açıklamamız iktidarı çok rahatsız etmiş olmalı ki açıklamaya katılan çok sayıda kadın arkadaşımız hakkında soruşturma başlatıldı. Bununla kadınlar üzerinde bir baskı kurmaya çalışıyorlar. Her hafta iki-üç kadın kolluğa ifade için çağırılıyor. Kadınlar, ‘Neden açıklamaya katıldınız’, ‘Kimden talimat aldınız’ gibi sorularla kriminalize edilmeye çalışılıyor. Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününde bile kadınlar devletin şiddetine maruz kalıyor” diye konuştu.

“HER ALANDA SESİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ”

Aişeoğlu, yakın zamanda Bahar Hezer adlı genç bir kadının kentte erkek kardeşi tarafından öldürüldüğüne işaret ederek, “İktidar bu kadın cinayetlerini durdurmak için bir önlem almazken, kadın mücadelesini durdurmaya yönelik yasaklama kararları alıyor. Bu yasaklamalar kadınları sindirmek için çıkarılan kararlardır. Kadınların evlerinde oturmasına ve seslerini çıkarmamalarına yönelik atılan adımlardır. Kolluk gücüyle, hukuk şemsiyesi altında çıkarılan engellemelerle kadın mücadelesi durdurulamaz. Artık bunun farkına varmış olmaları gerekiyor. Bu yasakları tanımayacağız. Kadın cinayetlerine ve özgürlüklerimizin elimizden alınmasına karşı sessiz kalmayacağız. Her alanda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

https://politikahaber.com/siddeti-protesto-eden-kadinlara-sorusturma/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Stalking mağduriyeti kişinin hayatını etkiliyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.