a

10 ayda 280 kadın ve 203 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti

KADINA Yönelik Şiddetle Mücadele Ve Acil Yardım Hattı Çalıştayı'nda konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu'nun 2022 yılı raporuna göre, Türkiye'de 2022 yılında sadece Ocak- Ekim ayları arasında 280 kadın ve 203 şüpheli kadın ölümü gerçekleştirilmiştir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun küresel cinsiyet eşitsizliği 2022 raporuna göre, Türkiye toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde 146 ülke arasında 124’üncü sırada yer almaktadır” dedi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu işbirliğiyle 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ve Acil Yardım Hattı Çalıştayı’ Konyaaltı’nda bir otelde düzenlendi. Çalıştayın açılışına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan ile yaklaşık 38 belediye başkanı, başkan yardımcıları, daire başkanları ve şube müdürleri katıldı. Çalıştayda, federasyon ve belediyeler arasında ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’ protokolü imzalandı.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNDE 124’ÜNCÜ SIRADAYIZ

Açılışta konuşan Başkan Muhittin Böcek, kadın-erkek eşitsizliği ve kadına yönelik şiddet konusunun gündemde yer almaya devam ettiğini, gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu tür olayların yaşanmaya devam edeceğini anlattı. Başkan Böcek, “Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu’nun 2022 yılı raporuna göre, Türkiye’de 2022 yılında sadece Ocak- Ekim ayları arasında 280 kadın ve 203 şüpheli kadın ölümü gerçekleştirilmiştir. Dünya Ekonomik Forumu’nun küresel cinsiyet eşitsizliği 2022 raporuna göre, Türkiye toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde 146 ülke arasında 124’üncü sırada yer almaktadır. Ülkemiz kadınların sosyal hayattaki varlığı açısından, kadın istihdam oranı ve kadın bürokrat sayısının en düşük olduğu ülkeler içerisinde yer almaktadır” dedi.

YEREL EŞİTLİK EYLEM PLANININ 8 MART’TA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Kadınların sosyal hayattaki varlığını arttırmak, kadına şiddet ve kadın cinayetleri gibi toplumda iz bırakan olayların önlenmesi noktasında, ilgili tüm paydaşlarla ortak akılla hareket ederek çözümler üretmeye çalışacaklarını belirten Başkan Muhittin Böcek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak 2019 yılında Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile kadına yönelik şiddetle mücadeleyi hedefleyen ‘Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Protokolü’nü imzalayan ilk belediye olmanın gururunu yaşıyoruz. Belediyemizin, kadınların sosyal alandaki varlığının arttırılması ve kadın – erkek eşitliğinin desteklenmesi amacıyla hazırladığı yerel eşitlik eylem planını 8 Mart 2023 dünya kadınlar gününe kadar bitirmiş olacağız” diye konuştu.

‘KADIN VE AİLE HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ AÇILACAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde bu ay ‘Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nü açacaklarının müjdesini veren Başkan Böcek, “Genel sekreter ve daire başkanlarımızdan oluşan görev sorumluluğu ve liyakate sahip 33 kadın yöneticimiz ve belediyemizin her bölümünde iyi niteliklere sahip 2 bin 602 kadın çalışanımızla kentimize kadın – erkek ayırımı yapmadan hizmet etmekteyiz. İtfaiyede, zabıtada, güvenlikte, otobüs şoförlüğünde, şube müdürlüğünde, daire başkanlığında, genel sekreterlikte, iştiraklerimizin yönetim kurulu başkanlıklarında kısacası her kademede ve her alanda kadınlarımız vardır ve var olacaktır” dedi.

‘EKİM AYINDA 39 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ’

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılında ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ve Acil Yardım Hattı’ protokolünü imzalayan ilk belediye olduğunu hatırlattı. Bugün geldikleri noktada 53 belediye ile yol arkadaşlığı yaptıklarını ifade eden Güllü, “Bu yol arkadaşlığı bizleri çok güçlendiriyor. Ekim ayında ülkemizde 39 kadın öldürüldü. Bu tabloya baktığımız zaman kocası, babası, oğlu, eşi, dini ya da resmi nikahlı eşi tarafından öldürülen kadınlar aslında bize en sevdikleri tarafından öldürülen bir tabloyu ortaya çıkarıyor. Bu kadınların katledilmesinin ortağı kimdir, bunu kendimize soralım. Korumayı yapamadık. Koruma altında olan kadınlar öldürüldü” şeklinde konuştu.

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/baskan-bocek-10-ayda-280-kadin-ve-203-supheli-42172923

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Beşiktaş’ta kadına yönelik şiddete karşı farkındalık kampanyası

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.