a

171 örgütten açıklama: Ayrımcı Anayasa değişikliğine hayır

Anayasa'da değişiklik önerilerini içeren teklife karşı açıklama yapan 171 kadın ve LGBTİ+ örgütü, "Teklif, sadece Anayasa'nın ruhuna ve evrensel insan hakları normlarına aykırı ve ayrımcı olmakla kalmayıp, Anayasa yapım tekniği biçimiyle de kabul edilemez" dedi.

Yeni Anayasa tartışmaları sürerken, AKP, MHP ve BBP 9 Aralık’ta, Anayasa’nın “din ve vicdan hürriyeti” başlıklı 24’üncü ve “ailenin korunması ve çocuk hakları” başlıklı 41’inci maddelerine ilişkin değişiklik önerilerini içeren teklifi, 336 milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sundu. Teklife ilişkin 171 kadın ve LGBTI+ örgütü açıklama yaptı. Kadın örgütleri, muhalefet partilerine teklife “hayır” demeleri yönünde çağrı yaptı.

“DEVLET MÜDAHALESİNİN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

Yazılı açıklama yapan kadın örgütleri, değişikliği ön görülen maddelerin içeriğine dikkat çekerek, “24’üncü maddede yapılmak istenen değişikliğin din ve vicdan hürriyeti açısından hak alanını genişletici değil, tam tersine, hak alanını daraltıcı, ayrımcı ve laiklik ilkesiyle çelişkili nitelikte olduğu görülmektedir” ifadelerine yer verildi. Devlet, din ve inanç özgürlüğünün hayata geçirilmesinde yurttaşların sahip olduğu tüm din ve inançlara eşit mesafede durması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “24’üncü maddeye getirilmek istenen düzenleme ile din ve vicdan özgürlüğü yalnızca belli bir inanç üzerinden tarif edilmektedir. Fıkrada, yalnızca kadınların başörtüsünün referans alınması, kadın bedeni üzerinden son derece dar, ayrımcı ve laiklik ilkesi ile çelişir bir şekilde kılık kıyafete ilişkin devlet müdahalesinin önünü açmaktadır” denildi.

AYRIMCILIK VE ERKEK ŞİDDETİ

Söz konusu düzenlemenin kadınlar arasında da “başı açık-başı örtülü” ayrımı yapılmasına neden olabileceği için “tehlikeli ve ayrımcı” olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Türkiye tarihi boyunca farklı biçimleriyle var olan başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılık, yine başörtülü ve başörtüsüz kadınların ve LGBTI+’ların yıllardır süren ortak mücadelesi sonucu kazanımlarla sonuçlanmıştır. Türkiye’de kadınlar dini inançları veya kılık kıyafeti fark etmeksizin kadın oldukları için ayrımcılığa ve erkek şiddetine maruz kalmakta, patriarka karşısında baskılanmakta, kamusal hayattan dışlanmaktadır. Devletin yükümlülüğü, anayasanın 10’uncu maddesinde açıkça belirtildiği üzere, kadınlar arasında hiçbir ayrım yapılmaksızın kadına yönelik erkek şiddeti ve ayrımcılıkla mücadele etmek ve kadınlarla erkekler arasında fiili eşitliğin hayata geçirilmesini sağlamaktır” ifadelerine yer verildi. 

https://politikahaber.com/171-orgutten-aciklama-ayrimci-anayasa-degisikligine-hayir/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KADES bir tuş kadar yakın

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.