a

2 kadın öğretmen okulda saldırıya uğradı

İstanbul’da Ataşehir Necati Bey İlkokulu’nda görevli iki kadın öğretmen sınıfa kadar giren veliler tarafından darbedildi. Öğretmenler ertesi gün derslere girmeyerek şiddeti protesto etti.

Eğitim alanında artan, öğretmenlere yönelik şiddet durmuyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da okul müdürü İbrahim Oktugan’ın öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından Ataşehir Necati Bey İlkokulu’nda görev yapan iki kadın öğretmen sınıfın içine kadar giren bir veli tarafından saldırıya uğrayarak darbedildi.

Saldırının ertesi günü sabah okul girişinde toplanarak çocuklarını okula bırakan velilere seslenen öğretmenler, okullarda şiddete maruz kalan öğretmenlerin sayısının her gün artığına dikkat çekerek bu şiddet sarmalına karşı ortak hareket edilmesi çağrısını yaptı. Öğretmenler bu çağrının ardından öğretmenler odasına giderek ilk derse girmeyip meslektaşlarına yönelik şiddeti protesto etti. Ataşehir Necati Bey İlkokulu öğretmenlerine destek vermek için sabah okulla giden Eğitim Sen 2 No’lu Şube yönetci ve üyeleri de okuldaki öğretmenlerle toplantı yaparak eğitim emekçilerine yönelik artan şiddete karşı ortak mücadele etme konusunda fikir alışverişinde bulundu.

“MEB ACİL ADIM ATMALI”
Toplantıda söz alan öğretmenler eğitimde artan şiddet olaylarının son bulması için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’in biran önce tedbir almasını ve öğretmenleri itibarsızlaştırarak saldırıya açık halle getirecek tüm uygulamalara son verilmesi gerektiğini vurgu yaptılar. Kısa bir süre önce bir meslektaşlarının öğrencisi tarafından katledildiğini hatırlatan öğretmenler buna karşı tüm yurtta iş bıraktıklarını ama maalesef hala okullarda şiddetin devam ettiğine dikkat çekerek MEB’in okulları güvenli hale getirecek adımları atmasını talep ettiler. Öğretmenler, daha önce de benzer saldırıların yaşandığını dile getirerek Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bu yaşananlara sessiz kalmasını ve bir ‘geçmiş olsun’ bile dememesini eleştirdi.

ŞİDDETE KARŞI EYLEM YAPILACAK
Toplantıda konuşan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Bengi Şahin, iktidarın yıllardır öğretmenleri itibarsızlaştıran söylemlerinin soncunda öğretmenlerin artan şiddette maruz kaldığına dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde katledilen meslektaşları ve eğitimde şiddete hayır demek için iş bıraktıklarını hatırlatan Şahin, artan bu şiddete karşı tüm eğitim emekçilerinin ortak mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Öğretmenler, Eğitim Sen’in önerisiyle bu Cuma günü Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde öğretmenlere yönelik şiddeti protestom etme kararını aldı.

https://www.evrensel.net/haber/518920/2-kadin-ogretmen-okulda-saldiriya-ugradi-meb-izliyor-ogretmene-siddet-buyuyor

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Başıboş köpekler kız öğrenciye saldırdı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.