a

2022’de 334 kadın öldürüldü

Türkan Çatal Yıldız Türkiye'de, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun açıkladığı verilere göre 2022'de 334 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 245 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

stanbul Sözleşmesi’nden çıkılması ile kadın cinayetlerinin arttığına dikkat çeken Gencer, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un etkin kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Şüpheli kadın ölümlerinin sayısının arttığını ifade eden Gencer, “Şüpheli kadın ölümlerinde kadınların ya yüksekten kendilerini atarak intihar ettikleri ya da şakalaşırken öldükleri belirtiliyor. Kadın cinayetlerinde dahi etkili bir soruşturma ve kovuşturma süreci yürütülmediği için failler bundan güç alıyor ve ölümleri şüpheli hale getirerek gizleyebileceklerini düşünüyor. Biz kendi çabalarımızla davanın üstüne gittiğimizde şüpheli ölümlerin altından aslında cinayet çıkıyor” dedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Tuana Gencer

“ŞÜPHELİ ÖLÜMLERİN ALTINDAN ASLINDA CİNAYET ÇIKIYOR”

2022 yılı verilerine göre 334 kadın cinayeti işlendi ve 245 kadın da şüpheli şekilde öldü. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2021 verilerine göre 280 kadın cinayeti, 217 şüpheli kadın ölümü yaşanmıştı. 2022 verileri ise 334 kadın cinayeti ve 245 şüpheli kadın ölümü şeklinde sonuçlandı. Sayıları konuşuyoruz ama konu sayılardan ibaret değil. Ölen kadınların her birinin bir yaşamı, ailesi, sevenleri vardı. Bahsettiğim sayılara bakıldığında bir yıl içerisinde kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümü sayısının arttığını görüyoruz. Devlet yetkililerinin verilerine göre ise kadın cinayetlerinin azaldığı ifade edilirken şüpheli kadın ölümlerinden hiç bahsedilmiyor. Esasında kadın ölümleri manipüle ediliyor. Şüpheli kadın ölümlerine bakıldığında ise kadınların ya yüksekten kendilerini atarak intihar ettikleri ya da şakalaşırken öldükleri belirtiliyor. Son günlerde faillerin yarattıkları ölümlerin neden şüpheli hale soktukları araştırılmalı. Kadın cinayetlerinde dahi etkili bir soruşturma ve kovuşturma süreci yürütülmediği için failler bundan güç alıyor ve ölümleri şüpheli hale getirerek gizleyebileceklerini düşünüyor. Biz kendi çabalarımızla davanın üstüne gittiğimizde şüpheli ölümlerin altından aslında cinayet çıkıyor. Şüpheli ölümlerden bahsedilmeyerek aslında ölümler de yok sayılıyor. Şu da var ki kadın cinayetlerinin yüzde 60’ının ateşli silahlara işlendiği de ortaya çıktı. Bu da aslında bireysel silahlanmanın ne kadar arttığını gösteren bir veri. İçişleri Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu KADES uygulaması kadınlar tarafından kullanılıyor mu? Uygulama kadına şiddeti ya da kadın cinayetini önleyebiliyor mu? KADES, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak pandemi döneminde bizim de sosyal medya hesaplarımızdan sıklıkla paylaştığımız ve destek verdiğimiz bir uygulama. Etkin kullanıldığında işlevsel olabilir ve birçok kadının hayatı bu şekilde kurtarılabilir. Telefona indirilen KADES uygulamasından polis çağrıldığı zaman birkaç dakika içerisinde uygulamadan alınan konuma polis yönlendirilebiliyor. Ama uygulamanın eksikleri de var. Örneğin sadece akıllı telefonlarda kullanılabilen bir uygulama ve her kadının akıllı telefona erişmesi mümkün olamayabiliyor. Uygulamaya erişebilen kadınların ise KADES’ten yardım istediklerinde polisler tarafından arandığını bize gelen başvurulardan görebiliyoruz. Kadının zor durumda olup fark ettirmeden yardım istediğini düşünürsek bunun esasında kadınlarla faili burun buruna getiren bir ihmal söz konusu olduğunu düşünüyoruz. Şu da var KADES’i kullanmak kadar ondan sonraki sürecin nasıl işlediği de çok önemli. 2022 yılında gördük ki şiddete uğrayan kadınlar karakolda 6284 sayılı kanundan yararlanmak istediğini ifade ettiğinde taleplerine olumlu yanıt alamıyorlar. 6284 sayılı yasa etkin kullanılsa kadınların daha iyi korunacağı kesin.

“KATİLLERİN BİRÇOĞU ARAMIZDA GEZİYOR”

Kadın cinayetlerine verilen indirimli cezalar hakkında neler demek istersiniz? Bizler de sizler gibi kadın cinayetlerine indirim verildiğini görüyoruz hatta takip ettiğimiz davalarda şahit oluyoruz. Kesinlikle bir cinayete indirim verilmemeli. Mahkemenin huzurunda kadın tehdit edilse dahi yine o kişiye indirim verilebiliyor. Bir şekilde failler tutuklansa bile katiller ya ceza indirimi alıyor ya da bir süre sonra salıveriliyor. Katillerin birçoğu hatta aramızda geziyor. Aramızda gezen katiller de aslında Türkiye’de yaşayan kadınların hayatını tehlikeye atıyor. Cezasızlığın artmasından dolayı katiller de artık bulunamıyor. Biz yine de her şeye rağmen platform olarak kadınların yanındayız ve onlarla birlikte yürüyoruz. Bizim için şiddete uğrayan ya da öldürülen kadının yakınlarının ne istediği çok önemli. Kimisi sesini yükseltmek istiyor, kimisi davalarını tüm Türkiye’nin görmesini istiyor. Kimisi ise isminin dahi geçmesini istemiyor. Bizim hiç duyurmadığımız ve davasını takip ettiğimiz kadınlar da oluyor ya da ailesi olmadığı için destek isteyen kadınlar da bulunuyor. Biz her aşamada onların yanlarında oluyoruz. Bu noktada önemli olan kadınların ne istedikleri.

https://www.gucluanadolugazetesi.com/2022de-334-kadin-olduruldu-177408.html/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir Direnişin Renkleri’nden “Son Vegan Akşam Yemeği”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.