a

2022’de yaklaşık 400 kadın katledildi

2022'de tacize, tecavüze, cinayetlere karşı kadınlar mücadele etti. Kadınların yaşam tarzlarına müdahale edilirken 8 Mart'ta, 25 Kasım Şiddetle Mücadele Günü'nde bile şiddete maruz bırakıldı.

2022’de tacize, tecavüze, cinayetlere karşı kadınlar mücadele etti. Kadınların yaşam tarzlarına müdahale edilirken 8 Mart’ta, 25 Kasım Şiddetle Mücadele Günü’nde bile şiddete maruz bırakıldı. Kadın sanatçıların konserleri yasaklanırken, gözaltına alınan, tutuklanan ve linç edilenler oldu. 2022’de yaklaşık 400 kadın katledildi.

TECAVÜZ FAİLİ ORHAN’A VERİLEN CEZA ONANDI

Siirt’te İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyerek yaşamını yitirmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan hakkında verilen ceza İstinaf Mahkemesi tarafından onandı. İstinaf Mahkemesi’nce verilen kararda heyet üyelerinden bir hakim, fail Orhan lehine “beraatine karar verilmesi gerek” şerhi koydu. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin cezanın artırılması ve istinaf başvurusu talebi oy birliği ile reddedildi.

GÜLŞEN TUTUKLANDI, EZGİ MOLA’YA CEZA

Şarkıcı Gülşen sahnede yaptığı İmam Hatipliler esprisi nedeniyle tutuklandı. Oyuncu Ezgi Mola da İpek Er’in tecavüz sanığı Musa Orhan için yaptığı yorum nedeniyle ceza verildi.

KADINLARIN YAŞAM TARZLARINA SALDIRILAR

Kocaeli’nde şort giyen kadın cafeden çıkarıldı, Eskişehir’de parkta yoga yapan kadınlar Cimer’e şikayet edildi. İstanbul’da evde içki içen kadınlar tehdit edildi. KADIN ÖRGÜTLERİNDEN CUMHURBAŞKANINA DAVA Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi direnişine katılanlar için ”Bunlar sürtük” ifadesini kullandı. Kadın örgütleri ve avukatlar suç duyurusunda bulundu.

KADIN SANATÇILARA ENGEL

Kıyafetleri gerekçesiyle Aleyna Tilki, Melek Mosso, Ece Seçkin, Hande Yener, Gülşen ve İrem Derici’nin konserleri iptal edildi. İlkay Akkaya ve Aynur Doğan’ın konserleri ise politik bahanelerle engellendi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇEKİLME KARARI ONANDI

Cumhurbaşkanının İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı Danıştay’da açılan dava “Geri çekilme uygundur” denilerek ret edildi.

8 MART’TA KADINLARA ŞİDDET UYGULANDI

İstanbul’da gece yürüyüşüne katılan çok sayıda kadın dövülerek gözaltına alındı. İki lise öğrencisi ise ”Tayyip kaç kaç, kadınlar geliyor” sloganı attıkları gerekçesiyle okullarından gözaltına alındı.

25 KASIM ŞİDDETİ ÖNLEME GÜNÜNDE KADINLARA ŞİDDET

Kadına şiddeti protesto eden kadınlara şiddet uygulandı. 160 kadın alanlarda ve evlerinden gözaltına alındı.

https://www.dokuz8haber.net/2022de-yaklasik-400-kadin-katledildi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gaziemir Belediyesi 2022’de 760 Kadına Danışmanlık Hizmeti Verdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.