a

25 Kasım’a Doğru

25 Kasım'a Doğru: UN Women'dan 16 Günlük Kampanya

Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım’da başlayan ve 10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları Günü’ne kadar devam eden yıllık bir kampanya. Sivil toplumun öncülük ettiği bu kampanya, Birleşmiş Milletler tarafından Genel Sekreter’in “UNiTE by 2030 to End Violence Against Women” girişimi aracılığıyla destekleniyor. Bu yılki tema: “UNiTE! Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirmek için aktivizm.” Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet, dünya genelinde en yaygın insan hakları ihlali. COVID-19 salgını ile daha da artan şiddet, iklim değişikliği, küresel çatışmalar ve ekonomik istikrarsızlık gibi kesişen krizler nedeniyle daha da katlanmaktadır.

Dünya genelinde kadın haklarına karşı ciddi bir tepki de gelişti. Anti-feminist hareketler güçlendi, kadın insan hakları savunucularına ve aktivistlerine yönelik saldırılar arttı ve birçok ülkede kadın haklarının yasal statüsü tehlike altında. Gerici yeni yasalar aile içi şiddet faillerini cezasız bırakırken, hükümetler kadın cinayetlerini ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti protesto edenlere karşı güç kullanıyor ve kadın hakları örgütleri giderek marjinalleştiriliyor. Bu cesaret kırıcı tabloya rağmen, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenebilir olduğuna dair her zamankinden daha fazla veri var. Politika değişikliğinin en önemli itici gücünün güçlü ve özerk bir kadın hareketi ve bu da hak karşıtı tepkiler karşısında feminist seferberliği gerçek anlamda bir ölüm kalım meselesi haline getiriyor. UN Women, bu 16 günde herkesi bu sürece dahil olmaya davet ediyor: “Hayatta kalanların ve aktivistlerin seslerini yükseltmekten kadın örgütlerini desteklemeye ve feminist hareketleri güçlendirmeye kadar hepimiz hayatta kalanları güçlendirmek, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti azaltmak ve önlemek ve kadın haklarını korumak için harekete geçebiliriz.”

Bu yıl, “UNiTE! Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Sona Erdirmek için Aktivizm!” teması altında, kadın ve kız çocuklarının haklarına yönelik baskılara cesurca direnen ve #İleriGitmek için ilham veren dünyanın dört bir yanındaki kadın hakları hareketleriyle dayanışma gösteren UN Women, dünya çapındaki kadın hakları hareketleri ve aktivistleriyle dayanışma içinde olduklarını göstermeleri için hükümetlere ve ortaklara şu çağrıyı yapıyor: Kadına yönelik şiddeti önlemek ve şiddete müdahale etmek için etkili çözümler üzerinde çalışan kadın hakları örgütlerine uzun vadeli finansman ve desteği artırın. Kadın haklarının geriletilmesine karşı direnmek, feminist kadın hareketlerinin seslerini yükseltmek ve dünya çapında kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirmek için daha fazla aktörü harekete geçirin Kadınların ve kız çocuklarının kalkınma, insani yardım ve barış süreçleri de dahil olmak üzere küresel düzeyden yerel düzeye kadar siyasi, politika yapımı ve karar alma alanlarındaki liderliklerinin ve katılımlarını teşvik edin. Kadın insan hakları savunucuları ile kadın hakları savunucuları ve aktivistlerine yönelik şiddet, taciz, tehdit, yıldırma ve ayrımcılığın önlenmesi ve ortadan kaldırılması için koruma mekanizmalarını güçlendirin. 

https://esitlikadaletkadin.org/25-kasima-dogru-un-womendan-16-gunluk-kampanya/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Diyarbakır LGBTİ+ mücadelesi, Ankara Tiyatro Festivali’nde

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.