a

3. Eskişehir Onur Yürüyüşü’nde 18 kişi gözaltında!

Eskişehir’de 18 LGBTİ+ aktivistini gözaltına alan polisin engellediği 3. Eskişehir LGBT+ Onur Yürüyüşü basın açıklamasından: Gettolar değil, tüm şehir bizim!

Bugün (9 Temmuz) Eskişehir’de Onur Yürüyüşü için Hasan Polatkan Kültür Merkezi önünde saat 14:00’da bir araya gelen LGBTİ+ aktivistlerin anayasal hakkını kullanması polis tarafından zor yoluyla engellendi. Polis Eskişehir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılan 18 kişiyi gözaltına aldı. 

3-eskisehir-onur-yuruyusu-nde-18-kisi-gozaltinda-1

Polisin okunmasına izin vermediği Eskişehir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü basın açıklaması şöyle:

“6 Şubat’ta meydana gelen depremde kaybettiğimiz yüzbinlerce vatandaşımızın yasını hala tutuyoruz. Sorumluları koltuklarında oturmaya devam ederken kaybettiğimiz yakınlarımızın hesabını sormaya devam ediyoruz! Rant, talan ve yağma ile kentlerimizi üç beş kuruş uğruna birilerine peşkeş çeken iktidar, kaybettiğimiz yakınlarımızın üzerine kâr hırsıyla binalar dikecek. Biliyoruz ki tüm bu rant, talan ve yağma hafızamızı yitirmemiz için nafile çabadır. Unutmayacağız! Öldürdüğünüz yüzbinlerce arkadaşımızın hesabını vereceksiniz! 

3-eskisehir-onur-yuruyusu-nde-18-kisi-gozaltinda-2

DEPREM DEĞİL AKP ÖLDÜRÜR!

Bugün burada varoluş mücadelemizi Eskişehir sokaklarından birkez daha haykırmak için toplantık. Eskişehir valiliğinin “Genel ahlak ve kamu güvenliği” diyerek 30 gün süre ile yasaklamaya çalıştığı Onur Haftasının yasaklanamayacağını, LGBTİ+’ların ve kadınların hayatlarına kasteden homofobik, transfobik, kadın düşmanı politikaları kabul etmediğimizi haykırıyoruz! 

TRANS CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

Bizleri gettolara sıkıştırmaya çalışanlara inat gettolar değil tüm kent bizim diyoruz. Kampüslerden sokaklara varoluş mücadelemizi büyütüyoruz! AKP iktidarının 90’larda ki faşist cuntanın mirasçısı olduğunu biliyoruz. Devlet-çete işbirliği ile Bayram Sokak’ta, Bornova Sokak’ta evlerinden sürgün edilmeye çalışılan transları görmeyenlere de öfkemiz ve isyanımız büyüyor.

3-eskisehir-onur-yuruyusu-nde-18-kisi-gozaltinda-3

GETTOLAR DEĞİL, TÜM ŞEHİR BİZİM

Hükümet her bir nefret söylemiyle anayasayı açıkça ihlal ediyor, eşit yurttaşlık ilkesini çiğniyor. Bugün oturduğunuz o koltuklar üzerinden kesilen ahkamınız yarın o koltuklardan indiğinizde sizleri yargılanmaktan kurtaramayacak. Barışın yolunu ilmek ilmek örmeye devam ettiğimiz süreçte sizleri uyarmayı kendimize borç biliyoruz. Bulunduğunuz konumların gerekliliği olarak yapılması gereken baskı, yasak ve şiddet değil, Anayasanın ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin gereğini yerine getirmektir. 

https://kaosgl.org/haber/3-eskisehir-onur-yuruyusu-nde-18-kisi-gozaltinda

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Elyas hakkında uluslararası koruma kararına rağmen sınır dışı kararı verildi”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.