a

‘8 kız çocuğuna taciz’ iddiası: Okul müdürü serbest, ‘deliller karartılabilir’ şüphesi

Elazığ'da bir lisede sekiz öğrenciyi taciz ettiği ileri sürülen okul müdürü, adli kontrolle serbest bırakıldı. Soruşturmayı takip eden avukatlar, delillerin karartılması şüphesine dikkati çekti.

Elazığ’da bir lisede okuyan kız öğrencinin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) okul müdürü G.C.’nin kendisini taciz ettiğine dair şikayette bulunmasıyla başlayan soruşturma, yedi çocuğun daha aynı kabusa maruz kaldığını anlatmasıyla boyutlandı. 28 Mart’ta gözaltına alınan G.C. ise ertesi gün çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrolle serbest bırakıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de olayla ilgili olarak idari soruşturma başlattığı, akabinde G.C.’nin zorunlu izne ayrıldığı öğrenildi. Soruşturmaya müdahil olan Elazığ Barosu avukatlarından Eda Vural, yaşananlarla ilgili olarak şu bilgileri verdi: ‘Cesur bir kız öğrencimiz vesile oldu’ “Öğrencilerin okul müdürü tarafından cinsel tacize uğradığı iddiasıyla bir soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmanın başlatılmasına cesur bir kız öğrencimiz vesile oldu. Bu cesur kız öğrencimiz yaşadıklarını CİMER’e şikayet yoluyla başvuru yaptıktan sonra savcılık harekete geçti ve soruşturma başlatıldı. ‘Eksik ve usule aykırı yönler var’ Soruşturmada eksik ve usule aykırı yönler olduğunu düşünüyoruz. Başlangıçta çocuklar reşit olmamasına rağmen 4 çocuğun ifade karakolda alındı. Biz itiraz ettikten sonra Çocuk İzleme Merkezi’nde bu çocukların beyanları alındı. Çocukların beyanları alındıktan sonra şüpheli gözaltına alındı ve tutuklamaya sevk edildi. Şüphelinin tutuklamaya sevki çok manidar; mesai saatinin bitiminde şüpheli 17.05’te nöbetçi mahkemeye sevk ediliyor ve nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı. ‘Savcılık dört gün sessiz kaldı’ İddialar çok ciddi olmasına rağmen ve ceza kanununa göre katalog suç olarak tabir edilen suçlardan olmasına rağmen nöbetçi mahkeme tarafından tutuklama talebi reddedildi. ‘Mağdur çocuk sayısı artabilir’ Savcılık makamı bu duruma 4 gün sessiz kalarak 5’inci günde adli kontrole itiraz etti. Bu itiraz nöbetçi ağır ceza mahkemesi tarafından değerlendirildi ve itiraz gerekçesiz olarak reddedildi. Soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi açısından tutuklanmanın zorunluluk olduğu hukuken çok açıktır. Başlangıçta 4 çocuk olarak başlayan soruşturma 8 çocuk olarak devam ediyor ve bu mağdur çocukların sayısının artma ihtimali çok büyük.” ‘Delillerin karartılma ihtimali var’ Vural, dosyaya gizlilik kararı verildiğini ifade ederek, “Bu aşamada dosyada delillerin karartılma ihtimali, özellikle şüphelinin müştekileri, tanık beyanlarını etkileme ihtimali çok yüksek olmasına rağmen yargı makamları tarafından tutuklama tedbirine başvurulmadı. Dosyada gizlilik tedbirine başvuruldu. Bu da dosyadaki delillerin karartılma ihtimalinin var olduğunun göstergesidir” dedi. 

https://10haber.net/gundem/8-kiz-cocuguna-taciz-iddiasi-okul-muduru-serbest-deliller-karartilabilir-suphesi-400361/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Okulda taciz iddiası sonrası ortalık karıştı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.