a

8 Mart Platformu’ndan Kadıköy’deki “Kadın Buluşması”na çağrı

Kadıköy'de yarın gerçekleştirilecek "Kadın Buluşması" için çağrı yapan 8 Mart Kadın Platformu'ndan Sinem Özkan, kadınlardan kurulacak kürsüde taleplerini dillendirmesini istedi.

Türkiye ve Kurdistan’da hummalı bir çalışma yürüten kadınlar, 8 Mart’a hazırlanıyor. İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde bir araya gelen kadın örgütleri, yarın (3 Mart) saat 16.00’da Kadıköy İskelesi’nde toplanacak. “Yoksulluğa, şiddete, sömürüye, savaşa karşı mücadelemiz var” şiarıyla gerçekleştirilecek “Kadın Buluşması”nda kurulacak kürsüde kadınlar, taleplerini dile getirecek. Platformdan Sinem Özkan, tüm kadınları Kadıköy’e davet etti.

SAVAŞA KARŞI KADIN DAYANIŞMASI

Bir 8 Mart’ı daha erkek-devlet şiddetinin gölgesinde karşıladıklarını belirten Sinem Özkan, “Aynı zamanda doğrudan yoksullaşma, alım gücünün düşmesi, ekonomik krizin, kadınların emek sömürüsünün arttığı, ocaktaki tencerenin kaynamadığı bir dönemden bahsediyoruz. Bu genel yoksullaşma kadınları ve LGBTİ+’ları daha fazla etkiliyor” dedi. Devletin savaş politikalarının tüm toplumu, en çok da kadınları etkilendiğini vurgulayan Özkan, “Bugün devletin Rojava’ya dönük işgal saldırılarında yine en fazla kadınların etkilendiğinden bahsedebiliriz. Aynı şekilde Siyonist İsrail devletinin Filistin’deki işgal saldırıları da aynı gerçeklikten besleniyor ve tüm bu işgal saldırısına, sömürüye karşı bizler, mücadeleyle bir dönemi karşılıyoruz. Yoksulluk, erkek şiddeti, kazanımlarımıza yönelik saldırılar, Nafaka Hakkı ve 6284 sayılı yasaya yönelik saldırılar, yeni yasalar ile aile dayatması; bunların her biri kadınların doğrudan yaşamlarına yönelik müdahale. Ancak kadınlar olarak hem hane içerisinde, hem de sokakta erkek-devlet şiddetine karşı mücadelenin de verildiği bir süreçteyiz” diye belirtti.

https://politikahaber.com/8-mart-platformundan-kadikoydeki-kadin-bulusmasina-cagri/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ÇEDES Projesi Çocukların Zihninde Onarılmaz Yaralar Açabilir

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.