a

Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 70 kişiye kamu davası!

Boğaziçi Onur Yürüyüşü’nde polisin işkenceyle gözaltına aldığı 70 kişiye İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle kamu davası açıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 20 Mayıs’ta gerçekleşen 9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü’nde, toplanma hakları engellenerek polis şiddetiyle gözaltına alınan 70 kişiye İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle kamu davası açıldı.

Boğaziçi LGBTİA+ kampüste sekiz yıldır düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan kişiye açılan davayı şöyle duyurdu: “9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü’ne katılan ve işkenceyle gözaltına alınan 70 arkadaşımıza dava açıldı! Kayyumluk, 9 senedir geleneksel olarak düzenlediğimiz yürüyüşü hiçbir gerekçe göstermeden yasaklamıştı ve suçlanan arkadaşlarımıza polis hiçbir ihtar yapmadan saldırmıştı.”

Savcılık talebiyle açılan kamu davasında öğrenciler, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu muhalefet suçuyla yargılanacak. 

https://kaosgl.org/haber/9-bogazici-onur-yuruyusu-nde-iskenceyle-gozaltina-alinan-70-kisiye-kamu-davasi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aleviler ‘eşit yurttaşlık’ talebinde ısrarlı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.