a

AİHM, Türkiye’nin Af Örgütü’ne kestiği cezaya hak ihlali kararı verdi

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesine 2008 yılında kesilen idari para cezasına karşı açılan davayı karara bağlayan AİHM, cezanın hak ihlali olduğuna hükmetti, tazminat ödenmesine karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin 15 yıl önce Uluslararası Af Örgütü’ne kestiği ceza hakkında kararını açıkladı. AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 6’ncı maddesindeki ‘adil ve gerekçeye dayalı yargılanma hakkı’ ile 11’inci maddesindeki ‘örgütlenme özgürlüğünün’ ihlal edildiğine hükmetti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Af Örgütü Türkiye şubesi ve 2006-2007 yıllarında şubenin yönetim kurulu başkanı olan Prof. Dr. Levent Korkut, başka ülkelerden fon kullanımı öncesi idareyi bilgilendirmedikleri iddiasıyla kesilen idari para cezasıyla ilgili AİHM’e başvurmuştu. 2009 yılında yapılan başvuruyu karara bağlayan mahkeme, cezanın hak ihlali olduğuna karar verdi.

“İÇ HUKUKTAKİ İŞLEMLER DETAYLI AÇIKLAMA VE GEREKÇEDEN YOKSUN”

Korkut, kuruma 2006 ve 2007’de finansal aktivitelerini raporlamadığı gerekçesiyle 2008’de kesilen yaklaşık 5 bin 283 euro para cezasına itirazında, bu fonların Af Örgütü’nün genel merkezinden Türkiye şubesine gönderildiğini belirtmişti. Fakat bu itirazı reddedilmişti.

AİHM, bugünkü kararında, AİHM bugünkü kararında, iç hukuktaki işlemlerin ve mahkeme kararlarının, detaylı açıklamadan ve gerekçeden yoksun olduğunu ifade etti. AİHS’in güvence altına aldığı ‘adil ve gerekçeye dayalı yargılanma hakkı’ ile ‘örgütlenme özgürlüğünün’ ihlal edildiğine hükmeden AİHM,  başvuruyu yapanlara toplam 5 bin 283 euro para cezası, 2 bin euro manevi tazminat cezası ve 5 bin euro masraflar için para ödenmesine hükmetti. 

https://www.evrensel.net/haber/489624/aihm-turkiyenin-af-orgutune-kestigi-cezaya-hak-ihlali-karari-verdi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Genç evlilik mağduriyetleri artıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.