a

Akdeniz Üniversitesi’nde kadın yönetici sayısı 3 kat arttı

AKDENİZ Üniversitesi'nin (AÜ) ilk kadın rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, son 2 yılda kadın yönetici sayısının 3 kat arttığını açıkladı.

Son olarak 4 fakülteye kadın dekan atandığını belirten Rektör Özkan, “Kadın duyarlılığına ve liderliğine her zamankinden çok ihtiyacımız var” dedi. AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın 2020 yılında göreve atanmasının ardından üniversitede kadın yönetici sayısı 3 kat arttı. Görev süresi dolan dekanların yerine yapılan son atamalarla birlikte 4 kadın yönetici daha göreve başladı. Hukuk Fakültesi’nde Prof. Dr. Necla Öztürk, Edebiyat Fakültesi’nde Prof. Dr. Nurşen Adak, Turizm Fakültesi’nde Prof. Dr. Ebru İçigen ve Mimarlık Fakültesi’nde Prof. Dr. Zuhal Kaynakcı Elinç dekan olarak göreve başladı. 24 fakültedeki kadın dekan sayısı, son atamalarla 10’a ulaştı. Böylece 2020 yılında 6 olan akademik kadın yönetici sayısı yeni dönemde üç kat artarak, 18’e yükseldi.

AKADEMİK PERSONELİN YÜZDE 47’Sİ KADIN

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversitede kadın akademisyen sayısı olarak iyi durumda olduklarını anlattı. Rektör Özkan, “Üniversitemizde akademik personelin yüzde 47’sini kadınlar oluşturuyor. Bu oran Türkiye ortalamasının üzerinde bir seviyede. Gururla söyleyebilirim ki ülkemizin bu alandaki oranları da dünyadaki rakamların üzerinde. Ancak ne yazık ki bu oranlar kadın yönetici rakamlarına istenen oranda yansımıyor. Kadınların liderlik konumuna yükselmelerini engelleyen pek çok sebep olmakla birlikte bunda iş-aile çatışmasının da çok etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü baktığımızda akademide unvan yükseldikçe, kadınların oranı da düşüyor. Berabere başlayan bu yarışta sadece akademide değil, yaşamın her alanında kadınlar ne yazık ki iş ve kişisel yaşamları arasında zor seçimler yapmak zorunda kalıyor. Biz bu döngüyü kırmak için üniversitemizde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

‘KADIN YÖNETİCİLERİ ÇOĞALTMALIYIZ’

Rektör Özkan, göreve geldiğinden bu yana yönetimde daha fazla söz sahibi olması için kadın meslektaşlarını bu konuda teşvik ettiğini söyledi. Kadın akademisyenlerin yönetim kademelerine, liderlik pozisyonlarına gelmesini engelleyen en temel unsurlardan birinin ev ve iş yaşamını bir arada yürütmek olduğunu belirten Rektör Özkan, bu noktada personelin aile ve kariyer dengesini korumasını sağlamak için üniversitenin merkez yerleşkesindeki kreşin geliştirilerek iyileştirmeler yaptıklarını anlattı. Akademik yaşamda kadının yerini güçlendirme ve kadın liderliğini artırma çalışmalarının süreceğini vurgulayan Rektör Özkan, “Kadın duyarlılığına ve liderliğine her zamankinden çok ihtiyacımız var” dedi.

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/akdeniz-universitesinde-kadin-yonetici-sayisi-42256763

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Çocukların sömürüldüğü ve evlendirildiği ülkede “çocuk bayramı”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.