a

Aldatma davasında kadına ses kaydı şoku!

Yargıtay, boşanma davalarında sık sık kullanılan habersiz alınan telefon ses kayıtlarıyla ilgili önemli bir karara imza attı.

2. Hukuk Dairesi, eşini aldattığı ve şiddet uyguladığı gerekçesiyle habersiz alınan ses kayıtlarının mahkemeye delil olarak sunulmasıyla tam kusurlu bulunan kocayla ilgili verilen hükmü bozdu. Aldatıldığını belirten kadın şok yaşarken ses kaydı ve görüntü gibi delillerin hukuki olmayan yollardan elde edilmesinin delil olma özelliğini yitirmesi yeniden gündeme geldi

Ankara’da yaşayan Ş.A, kocası B.A.’nın kendisini aldattığı ve şiddet uyguladığı gerekçesiyle Aile Mahkemesine giderek boşanma davası açtı. Ş.A. mahkemeye kocasıyla arasında geçen habersiz olarak kaydettiği telefon konuşmalarını da delil olarak sundu. Ses kayıtları hakkındaki kararla ilgili davanın seyri değişti ve Yargıtay son sözü söyledi. Aldatıldığını düşünen kadın eşinin kayıtlarını hukuki olmayan yollardan elde etmesi nedeniyle ikinci şoku yaşadı.

ÇOCUĞUN VELAYETİ ANNEDE

Yerel mahkeme, B.A.’nın eşini aldatması, fiziksel şiddet uygulaması ve fiili ayrılık döneminde telefonla arayarak küfür ve hakaret etmesi olaylarından dolayı tam kusurlu olduğu gerekçesiyle davayı kabul etti.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN TAZMİNAT KARARI ÇIKTI

Çocuğun velayetini anneye veren mahkeme, kadına maddi ve manevi tazminat ödenmesine de hükmetti. B.A. verilen kararın hukuka aykırı olduğunu belirterek istinaf mahkemesine başvurdu.

KARARI YARGITAY’A TAŞIDI

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi de erkeğin kusur belirlemesi ve maddi-manevi tazminata yönelik istinaf başvurusunu kabul ederek, kadın yararına verilen 12 bin lira maddi ve manevi tazminat miktarını 10’ar bin liraya düşürdü. B.A. bu kararı da yüksek mahkemeye taşıdı. Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Mahkemesi, dosyaya delil olarak sunulan telefon görüşmesi kayıtlarının kocadan habersiz kaydedildiği gerekçesiyle hükmün bozulmasına karar verdi.

https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/aldatma-davasinda-kadina-ses-kaydi-soku-yargitay-son-sozu-soyledi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadın cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.