a

Alevi Dernekleri’nden Koç Üniversitesi’ne: Olayı kapatma yoluna mı gittiniz?

Demokratik Alevi Dernekleri yöneticileri, Koç Üniversitesi’nde okuyan Kürt-Alevi öğrenciye dönük ırkçı saldırıya dair üniversite yönetimine sorular yöneltti.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi, Koç Üniversitesi yurdunda kalan Kürt ve Alevi öğrenciye yönelik sistematik ırkçı saldırıya düzenlenen basın toplantısı ile tepki gösterdi. Dernek binasında “İnancımıza ve kimliğimize yapılan ırkçı faşist saldırıların karşısındayız” pankartını önünde yapılan açıklamada basın metnini Ana Fatma Cemevi Eşbaşkanı Melahat Teke okudu.

Teke, 2023 yılı içerisinde Kürtlere, Alevilere ve mültecilere dönük en az 208 ırkçı ve ötekileştirici saldırı yapıldığı bilgisini paylaşarak, “Tüm bunların izdüşümü olarak Koç Üniversitesi’nde yaşanan ve uzun bir süre kamuoyundan gizlenen kan dondurucu linç olayını da geç de olsa öğrendik” dedi.

Olaya dair yürütülen soruşturma kapsamında gerekli cezai işlemlerin üniversite bünyesinde adaletli bir şekilde yürürlüğe konulmadığını ifade eden Teke, üniversite yönetimine şu soruları yöneltti:

“Mağdur avukatının kamuoyuna açıkladığı; ‘Alt ırksınız. İtlaf edilmeniz lazım. Köle olduğunuzu kabullenmelisiniz. İtaat etmek zorundasınız. Buradan gitmezsen seni öldürürüz’ gibi nefret söylemleri ve takiben saldırıya uğrayan öğrencinin gözünün, yüzünün ve karnının parçalanması karşısında ne yaptınız? Size iletilen ses kayıtlarını nasıl değerlendirdiniz? Olayı kapatma yoluna mı gittiniz?”

‘Kürtler ve aleviler bu toprakların asli sahibi’

Bu soruların acilen cevaplaması gerektiğini söyleyen Teke, “Mahkum edilmediği ve sorumlularının gerekli yargılamaya tabii tutulmadığı takdirde bu olay bundan sonra yaşanabilecek dinci ve milliyetçi saldırılara ortam hazırlayacaktır” uyarısında bulundu. Kürtler ve Alevilerin bu toprakların asli sahiplerinden olduğunu vurgulayan Teke, “Bu toprakların çoğulcu yapısını hiçbir faşist anlayış tekleştiremeyecek” dedi.

https://siyasihaber9.org/alevi-derneklerinden-koc-universitesine-olayi-kapatma-yoluna-mi-gittiniz/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Jandarmadan KADES bilgilendirmesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.