a

“Altılı Masa önerisi LGBTİ+’ların hak ve özgürlüklerini bilinçli olarak görmezden geliyor”

Gökkuşağı Bülteni programının “Altılı Masa’nın anayasa değişikliği önerisi LGBTİ+’lara ne vaat ediyor?” konulu 146. bölüm konuğu Kaos GL’den Yıldız Tar oldu.

Medyascope TV’nin LGBTİ+’ların gündemini ekrana taşıdığı Gökkuşağı Bülteni programının Gamze Elvan’ın sunduğu ““Altılı Masa’nın anayasa değişikliği önerisi LGBTİ+’lara ne vaat ediyor?” konulu 146. bölüm konuğu Kaos GL Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar oldu. Elvan ve Tar, Altılı Masa’nın anayasa değişikliği önerisini konuştu. Tar “Bu LGBTİ+’ların hak ve özgürlüklerini bilinçli olarak görmezden gelme önerisi” şeklinde eleştirerek öneriyi yorumladı:

“Bir bütün olarak yorumladığımızda eşitlik nasıl ki mevcut anayasada bir ilke olarak geçiyor ama sadece kağıt üzerinde bir metinden ibaretse, yeni anayasa teklifinde de aynı durumun devam ettiğini görüyoruz. Çünkü anayasa “Herkes eşittir” diyor şu anda ve bu eşitliğin ne kadar vazgeçilemez olduğundan bahsediyor ama o herkesin içerisine kimler giriyor diye baktığımızda LGBTİ+’ların girmediğini görüyoruz. Birçok hakkın güvence altına alındığını söylüyor ama bu hakların hiçbiri fiiliyatta güvence altına alınmış değil. Haliyle bir toplum sözleşmesinin ürünü olması gereken anayasaya yeni yapılan bu öneri ve makyaj çalışmasının kendisi temeldeki sorunları çözmekten aciz.”

Gökkuşağı Bülteni’nin yeni bölümünde İçişleri Bakanlığı’nın Bursa Nilüfer Belediyesi’ne LGBTİ+’lar için özel dayanışma merkezi açtığına dair iddiaların basında yer almasının ardından inceleme başlatması, GQ Türkiye ekibinin “Karakol” klibinin sansürlenmesinin ardından Mabel Matiz ile anlaşılan bir ödül töreninde sanatçıya haber vermeden programda değişiklik yaparak yeniden sansürü gündeme getirmesi, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nün ardından farkındalık röportajı ve Dünya Kupası ile gündeme gelen Katar’da LGBTİ+ düşmanı yasaların etkileri üzerine bölümler yer aldı.

https://kaosgl.org/haber/altili-masa-onerisi-lgbti-larin-hak-ve-ozgurluklerini-bilincli-olarak-gormezden-geliyor

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Queer Poetiktir” şiir gecesi 8 Aralık’ta

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.