a

Bağımsızlık Yolu Meclis Üyesi adaylarından Protokol

Kuir Kıbrıs Derneği’nin, 25 Aralık’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde imzaya açtığı “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü”nü Bağımsızlık Yolu Meclis Üyesi adayları imzaladı.

Kuir Kıbrıs Derneği’nin, 25 Aralık’ta 18 belediyede gerçekleşecek yerel seçimler ile ilgili belediye başkan adayları ve meclis üyesi adaylarına sunulmak ve LGBTİ+ haklarının hayata geçirilmesinde sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla Kasım ayında imzaya açtığı “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü”nü Bağımsızlık Yolu Meclis Üyesi adayları imzaladı.

Kuir Kıbrıs Derneği’ni ziyaret eden Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sorumlusu Mustafa Keleşzade ve Lefkoşa Bölge Sorumlusu Cansu N. Nazlı, dernek aktivistleri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Kuir Kıbrıs Derneği’nin son yıllarda yaptığı araştırma bulguları aktarılarak, LGBTİ+’ların yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümlenmesinde yerel yönetimlerin görevleri tartışıldı. Kuir Kıbrıs Derneği’ne “Yerel Yönetimler Programı”nı sunan Bağımsızlık Yolu sorumluları, dernek aktivistleri ile fikir alışverişinde bulunarak sosyal belediyeciliğin önemini vurguladı. Bağımsızlık Yolu bu seçim sonucundan bağımsız olarak, LGBTİ+’ların insan haklarına erişiminin güçlendirilmesi için geçmişte olduğu gibi dernekle iş birliği içerisinde çalışmalar yürüteceklerini vurguladı.

LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü

Kuir Kıbrıs Derneği, 2018 yılında başlattığı LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol metnini adayların imzasına açarak, kazanan adaylar ile metinde geçen maddeler üzerinden iş birliklerini hayata geçirdi. 25 Aralık 2022 tarihinde 18 belediyede gerçekleşecek olan yerel seçimler yaklaşırken, 4 yıl boyunca yapılan araştırmalar, saha deneyimleri ve tüm dünyada giderek derinleşen homofobik, bifobik ve transfobik söylem ve tutumları göz önünde bulundurularak yerel yönetimlerin eşitlikçi ve özgürlükçü, şeffaf ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının hayata geçirilmesi ve LGBTİ+’ların hak ve özgürlüklerinin korunması ve iyileştirilmesi konularında sorumluluklarını hatırlatmak üzere belediye başkan adaylarına yönelik “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni” güncellenerek başkan adaylarının imzasına açılmıştı. 

İnsan haklarından taraf olan ve cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve çeşitliliğine saygı duyan tüm belediye başkan adayları protokolü imzalamaya ve bunu kamuoyu ile paylaşmaya davet edildi.

Adayların, ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’ hakkında daha detaylı bilgi almaları için Kuir Kıbrıs Derneği’ne ait websitesini ziyaret ederek veya 0542 858 58 47 no’lu dayanışma hattı üzerinden derneğe ulaşarak protokol hakkında adayların daha detaylı bilgi alabilecekler duyuruldu.

https://kaosgl.org/haber/bagimsizlik-yolu-meclis-uyesi-adaylari-lgbti-dostu-belediyecilik-protokolu-nu-imzaladi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Başsavcılıklara ‘cinsel istismar’ genelgesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.