a

Başkan Köroğlu’ndan Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması:

Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Köroğlu, Ankara Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, 74 yıl önce, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yayınlandığı tarihin, evrensel insan hakları günü olarak kabul edildiğini belirtti. “Ankara Barosu, kurulduğu günden bu yana, şiddetsiz ve demokratik bir toplum, insan haklarına dayanan bir devlet ve bağımsız bir yargı için mücadele ederek, hukuk devletinin en önemli bekçilerinden biri olmuştur” ifadelerini kullanan Köroğlu, bu anlayış ve inançla İnsan Hakları Günü’nü kutladıklarını söyledi. Köroğlu, “Daha adil ve eşit bir dünya için mücadelemizi hukuk yoluyla daima sürdüreceğimize söz veriyoruz.” diye konuştu.

İnsan haklarına saygının, hukuk devletinin en önemli ilkelerinden olduğunu vurgulayan Köroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün özgürce ifadelerimizi açıklayamamakta, toplantı ve gösteri yürüyüş hakkımızı kullanamamakta, iş yerinde, cezaevinde, sokakta, evde öldürülmekteyiz. Halen ayrımcılığa maruz bırakılıyor, mesleğimizi ifa ederken saldırıya uğruyor ve hatta yine mesleğimizi ifa ederken her an bir terör örgütüyle irtibat ve iltisaklı olduğumuz değerlendirilecek endişesi duyuyoruz ancak korkmuyoruz. Eşitsizliklerin arttığı, ekonomik yoksullaşmanın insan hakları ihlallerini derinleştirdiği, siyasal ve sosyal hakların gittikçe daraltıldığı ve hatta yok edildiği bu coğrafyada, ihlallerin karşısında durmaktan vazgeçmeyecek ve her daim mücadele edeceğiz.”

https://www.haberturk.com/ankara-haberleri/29679303-ankara-barosu-baskani-koroglundan-dunya-insan-haklari-gunu-aciklamasi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Şiddete karşı dayanışma

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.