a

Bilkent Üniversitesi’nde kadın öğrenciye akademisyenden şiddet iddiası

Bilkent Üniversitesi’nde bir kadın öğrenci, aynı üniversitedeki akademisyen C.O.’nun, kendisini ‘darbettiğini’ açıkladı. Öğrenci Konseyi Başkanı, O. hakkında idari soruşturma başlatıldığı bildirdi. \n Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre, Bilkent Üniversitesi’nde kadın öğrenci aynı üniversitede öğretim üyesi olan erkek akademisyen C.O.’nun, kendisini sistematik olarak darp ettiğini belirtti. Darp raporu alan kadın öğrenci, “O. ile kısa bir süre ilişkimiz oldu. Bu ilişkinin en başından beri bana hem psikolojik hem de fiziksel şiddet uyguladı. Düzelir ve değişir diye düşündüm, hatta psikoloğa gittim. ‘Kendisine nasıl yardım edebilirim?’ diye düşünmeye çalıştım fakat olmadı. Değişmedi. 2 Mart’ta konuşmak için evine gittiğimde beni darp etti. Yaraladı. Saçımdan çekerek yerlerde sürükledi. O gün boğazımı öyle sıktı ki ölebilirdim” diye konuştu. “Ben üniversite yönetimine başvurdum\” \n Şiddetin ardından 3 Mart’ta kampüste karşılaştıklarında O.’nun kendisini herkesin içinde tehdit ettiğini aktaran öğrenci, “Beni onlarca kişinin içinde tehdit etti. Bana hakaret etti. Sessiz kalmamı istedi. Ben üniversite yönetimine başvurdum, cezalandırılmasını istiyorum” ifadelerini kullandı. Üniversite yönetimine O.’nun yaptıklarını anlatan bir dilekçe verdiğini ve okul yönetiminin henüz kendisine bir yanıt vermediğini kaydetti.

“Ben ve diğer kız öğrenciler, güvende değiliz”Okuldaki kadın hakları topluluklarının ve öğrenci konseyinin de durumdan haberdar olduğunu belirten kadın öğrenci, birçok kişinin bu erkek akademisyenin davranışlarından rahatsız olduğunu iddia etti ve şu ifadeleri kullandı: \n “Ben ve diğer kız öğrenciler, güvende değiliz. Okul yönetimi bana şiddet uygulayan akademisyen O. hakkında şimdiye kadar hiçbir işlem yapmadı. Yönetim bir buçuk aydır neyi soruşturuyor?” “Takip ediyoruz” Bilkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı, “Rektör yardımcısı ile görüştük. Süreci takip ediyoruz. Soruşturmanın açıldığını ve devam ettiğini söylediler, takip ediyoruz” açıklamasında bulundu.

https://t24.com.tr/haber/bilkent-universitesi-nde-kadin-ogrenciye-akademisyenden-siddet-iddiasi,1104319

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cihan Erdal: “Korku salmak istiyorlar ama bu mütalaa onur vesikasıdır”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.