a

“Biz sokaktan vazgeçersek, onlar kazanmış olacak”

"Tebliğci" olduğunu söyleyen birinin transfobik nefret saldırısına uğrayan Melis Yağmur Hanzade'yle konuştuk: “Adım başı trans kadınları görmeleri gerekiyor. Ancak o zaman bir şeyleri değiştirebiliriz.”

Sokak müzisyeni Melis Yağmur Hanzade, geçtiğimiz hafta İzmir Alsancak’ta transfobik nefret saldırısına uğradı. “Tebliğci” olduğunu söyleyen bir şahıs, 3 Aralık Cumartesi akşamı Hanzade’ye saldırdı. “Seni bu sokaklardan menedeceğim, sizi vurdurturum” diye tehdit etti.

Hanzade, saldırının hemen ardından sokağa çıktı, sokaktan vazgeçmeyeceğini söyledi. Nefret saldırısını ve sonrasında yaşananları KaosGL.org’a değerlendiren Hanzade, “Biz dışarıda yaşamaktan vazgeçersek onlar kazanmış olacak” dedi ve ekledi:

“Ben bu tür durumlarda daha çok hırslanıyorum, daha çok direnç gösteriyorum. Hala tehdit edilme var, nefret topluluğu var ama sokakta çalmaya, müzik yapmaya devam edeceğim.”

Hanzade, diğer trans kadınlara seslenerek, “Trans kadın arkadaşlara çağrım var, bu tür olaylar sizi korkutmasın” dedi. Saldırının hemen ertesi günü yüzündeki morlukları makyajla kapatarak sokağa çıktığını hatırlatan Hanzade, sözlerine şöyle devam etti:

“Metroları, otobüsleri kullanmaktan çekinmeyin. Kimsenin sizi kınamaya, yargılamaya hakkı yok. Biri size normal bir insan olarak davrandığında buna minnet duymak zorunda değilsiniz. Teşekkür etmek sizin nezaketiniz. Biz dışarıda yaşamaktan vazgeçersek onlar kazanmış olacak. Tek olmamamız gerekiyor. Adım başı trans kadınları görmeleri gerekiyor. Ancak o zaman bir şeyleri değiştirebiliriz.”

https://kaosgl.org/haber/biz-sokaktan-vazgecersek-onlar-kazanmis-olacak

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Herkes Farklı Herkes Eşit: Hepimiz için İnsan Hakları” paneli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.