a

BM’den Şebnem Korur Fincancı açıklaması

Birleşmiş Milletler, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın derhal serbest bırakılmasını talep ettiği bir açıklama yayınladı.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutukluluğu 27 Ekim’den bu yana devam ederken, Birleşmiş Milletler’den yeni bir açıklama geldi. BM, Fincancı’nın serbest bırakılması gerektiğini vurguladı. BM İnsan Hakları Konseyi’nden beş raportör tarafından bugün yapılan açıklamada, Türkiye’nin insan hakları savunucularını korkutmak için terörle mücadele mevzuatını kullanmayı bırakması ve Fincanci’yi serbest bırakması gerektiği vurgulandı. Şebnem Korur Fincancı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla Ekim ayında tutuklanmıştı. BM İnsan Hakları Konseyi tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’de Dr. Fincanci de dahil olmak üzere sivil toplum aktörlerini sahte gerekçelerle taciz etmek, tutuklamak, gözaltına almak ve mahkum etmek için terörle mücadele mevzuatının ve diğer cezai hükümlerin kullanıldığı birçok vakayı belgeledik” ifadeleri kullanıldı.

‘DEMOKRATİK TOPLUMUN TEMEL TAŞLARINDAN BİRİDİR’

BM açıklaması, “İnsan hakları savunucuları ve tıp pratisyenlerinin iktidara doğruları söyleme hakkı korunmalıdır. İnsan hakları ihlallerini ortaya çıkarmadaki rolleri demokratik toplumların temel taşlarından biridir.” ifadeleriyle devam etti. Terör örgütü PKK’ya yakın bir kanal, Zap bölgesinde 17 PKK’lının kimyasal silah kullanılarak öldürüldüğünü iddia etmiş; adli tıp uzmanı Dr. Fincancı, kanalın yayınına katılarak kimyasal silahlarla ilgili tıbbi değerlendirmelerde bulunmuştu. Fincancı, sosyal medyada dolaşıma giren ve teröristlere ait olduğu iddia edilen görüntüleri izlediğini ve incelediğini belirterek, şunları söylemişti: “Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Tabii çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz. Böyle bir iddia ortaya çıktığında nasıl araştırma yapılacağının da Minnesota Protokolü’yle ele alınması gerekiyor. Bağımsız heyetlerce bu bölgelerde inceleme yapılması bir zorunluluk.”

https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/bmden-sebnem-korur-fincanci-aciklamasi-derhal-serbest-birakilmali-7468351/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Meclis önünde açıklama yapmak isteyen Alevi derneklerine polis müdahalesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.