a

Boğaziçi gökkuşağı davasında karar: Beraat

Boğaziçi Üniversitesi’nde Mart 2021’de LGBTİ+ bayrakları taşıdıkları için polis şiddetine uğrayan 12 öğrenci beraat etti.

Boğaziçi Üniversitesi girişinde gökkuşağı bayrağı açtığı için hakkında soruşturma açılan arkadaşlarına destek olmak isterken gözaltına alınan ve haklarında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlamasıyla dava açılan 12 öğrenci beraat etti.

İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesinde bugün görülen dokuzuncu duruşmaya, öğrencilerin avukatları Özlem Burçin Şahin, Baran Albayrak, İrem Yener, Eylem Kılıç ve Sevda Nur Bayram katıldı.

Savcı, öğrencilerin cezalandırılmasına yönelik mütalaasını tekrar etti.

Avukatlar özetle, farklı zamanlarda gözaltına alınan öğrencilerin aynı dosyada toplandığını, iddianamede maddi hatalar olduğunu, bilirkişi raporunda da yetkisini aşan birçok değerlendirme bulunduğunu belirtti. Bilirkişi raporunun hüküm için esas alınmaması gerektiğini ifade etti. 

Avukatlar, elinde gökkuşağı bayrağıyla yürüyen öğrencilerin gözaltına alınmasının hiçbir hukuki gerekçesi olmadığını, yolda yürümenin de gökkuşağı bayrağının da suç teşkil etmediğini hatırlattılar. Ayrıca iddianamede öğrencilerin Melih Bulu’yu protest ettiğinin yazıldığı, ancak Bulu’yu protesto etmenin de hukuka aykırı olmadığının altını çizdiler. Gözaltına alınan öğrencilerden birinin polis şiddeti sonucu kaşının patladığını da hatırlatan avukatlar, devletin protesto ve gösteri hakkının kullanılmasının sağlanmasıyla ilgili pozitif yükümlülükleri olduğunu belirttiler.

Öğrencilere isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getiren hakim, 12 öğrenci hakkında ayrı ayrı beraat kararı verdi.

Gözaltıları protesto ederken gözaltına alınmışlardı

Boğaziçi direnişi sırasında, Güney kampüs girişinin çatısına çıkarak gökkuşağı bayrağı açan bir öğrenci hakkında disiplin soruşturması açılmıştı.

Öğrenciler, disiplin kurulunun toplanacağı 25 Mart 2021’de bu soruşturmayı protesto etmek istemişti. Ancak önce dört öğrenci gökkuşağı bayraklarıyla Kuzey kampüsten Güney kampüse yürürken gözaltına alınmış; ardından bu gözaltılara tepki gösteren sekiz öğrenci de Kuzey kampüs girişinde gözaltına alınmıştı.

12 öğrenci hakkında hazırlanan iddianamede, “uyarılara rağmen grubun flamaları kapatmaması, toplu halde yürümekte ısrar etmeleri ve sosyal mesafe kurallarına uymamaları” ifadeleri yer aldı. Yargılanan öğrencilerin “LGBT bayraklarıyla yürümekte olan grubun içinde oldukları” iddia edildi.

İddianamede, öğrenciler hakkında “terör arşiv kayıtlarında” inceleme yapıldığı, ancak bir kayıt bulunamadığı da belirtildi.

Öğrencilerin yargılanmasına Haziran 2021’de başlandı. Dava boyunca iki kere hakim ve savcı değişti. Dosyaya bakan üçüncü savcı, esas hakkındaki mütalaasında 12 öğrencinin “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçunu işlediklerinin sabit olduğunu iddia ederek 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

https://kaosgl.org/haber/bogazici-gokkusagi-davasinda-karar-beraat

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir’in Kadınları Ankara’ya Akın Etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.