a

Bursa Barosu İnsan Hakları Günü’ne dikkat çekti

Bursa Barosu, Adliye Binası Baro Başkanlığı'nda 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne dikkat çekti. Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Yetkin, 'İnsan hakları konusundaki mücadelemizde kararlılıkla devam edeceğiz' dedi.

Bursa Barosu, Adliye Binası Baro Başkanlığı’nda 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne dikkat çekti. Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Yetkin, ‘İnsan hakları konusundaki mücadelemizde kararlılıkla devam edeceğiz’ dedi.

Haber: Ayberk Keskin Bursa Barosu, Adliye’de bulunan Baro Başkanlığı’nda 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘HUKUK GÜVENLİĞİ ORTADAN KALDIRILMIŞTIR’

İnsan Hakları Günü’nde temek hak ve özgürlüklerin, demokrasinin günden güne geriye gittiğini ifade eden Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgün Yetkin, ‘Adil yargılanma hakkı, yargıç güvencesi kâğıt üzerinde kalmış, hukuk güvenliği ortadan kaldırılmıştır’ dedi.

‘İNSAN HAKLARI İHLALİNDE EN ÇOK BAŞVURU ALAN ÜLKEYİZ’

Konuşmasını sürdüren Yetkin, Türkiye’nin insan hakları ihlali konusundaki son verilerini paylaştı. Yetkin, “Bugün AİHM kararlarının dahi tanınmadığı ve uygulanmadığı bir yargı pratiği ile karşı karşıyayız. Yine Türkiye son yılların verilerine göre, insan hakları ihlalleri konusunda AİHM’ne en çok başvuru alan ülkelerden biridir” diye konuştu.

‘HALEN BİRÇOK MESLEKTAŞIMIZ YARGILANMAKTADIR’

Demokratik ve sosyal hukuk devletinin ve insan haklarının güvencesi baroları hedef haline getirdiğini ifade eden Yetkin, “Yakın tarihte, yaklaşık 10 yıl süren sözde yargılamadan sonra karara çıkan ÇHD davasında somutlaştığı üzere yargı iktidarın adeta sopası işlevini devam ettirmektedir. Yine sürüncemede bırakılan bu davada yargılanan Avukat Ebru Timtik, adil yargılanma hakkı ve adalet talebiyle yapmış olduğu açlık grevinde hayatını kaybetmiştir. Halen birçok meslektaşımız da mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılanmaktadır. Diyarbakır’da gündüz vakti katledilen Diyarbakır Baro başkanı Av. Tahir Elçi davası da hala sonuçlanmamış, katilleri cezalandırılmamıştır” ifadelerini kullandı. 

https://enbursa.com/bursa-barosu-insan-haklari-gunune-dikkat-cekti.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

LGBTİ+ örgütleri, İHD Genel Merkezi’ni ziyaret etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.