a

CHP’li vekilden insan hakları günü açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Komisyonun CHP'li Üyeleri; Komisyon Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ankara Milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi ve Servet Ünsal, Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan ile birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Kadın hakları açısından ise durumun içler açısı olduğunu vurgulayan Av. Sevda Erdan Kılıç, “Daha bu sabah bile güne, Zonguldak’ta 22 yaşındaki Çağla Çiçekçi’nin eski erkek arkadaşı tarafından uğradığı şiddet haberi ile uyandık” diye konuştu. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Kılıç, günümüzde kadınların, yaşama ve gelişme hakkının, eğitime erişim hakkının, sağlık hizmetlerine erişim hakkının, ekonomik sömürüden korunma hakkının, istismar ve ihmalden korunma haklarının; yani doğuştan sahip oldukları fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma haklarının, hemen hemen her gün ihlal edildiğini ve vicdanları sızlattığını bildirdi. CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: “Tek adam rejimiyle yönetilen, kötülüğün kurumsallaştığı ülkemizde, vicdanlarımıza çocukların adları ‘gözyaşlarıyla’, kadınların adları ‘kanla’ yazılmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin imzalanmasının 72. yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun Cumhuriyet Halk Parti’li Üyeleri olarak bugün buradan bir kez daha söz veriyoruz; ülkenin dört bir köşesinde kadınlar, çocuklar, engelliler, emekçiler, tüm ezilenler insan haklarına eşit ve adil bir şekilde erişene dek kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz.”

https://www.demokratgundem.com/makale-muhabi-ri-n-gozunden-mandalina-sepeti-ve-emek-2735

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Erkekler ve Oğlanlar FGM’yi Bitirmek İçin Aktif Rol Oynayacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.