a

Çocuk gelin davası yeniden görülecek

Türkiye’nin gündemine oturan 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesiyle ilgili davada sanıklar Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel’in hapis cezalarının bozulmasının ardından yeniden yargılanacakları tarih belli oldu.

6 yaşındaki H.K.G.’nin evlendirilmesi davasında karar 23 Ekim 2023 tarihinde açıklanmış ve sanık Kadir İstekli 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl ve Fatıma Gümüşel ise 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti. Kararın ardından mağdur H.K.G.’nin avukatı, sanıkların avukat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı ve Cumhuriyet savcısı dosyayı istinafa taşımıştı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi dosyayı incelemesinin ardından sanık Kadir İstekli’nin 2004-2013 yılları arası için ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ 2020 yılı için ise ‘Eşe karşı nitelikli cinsel saldırı’ suçlarından 2 ayrı ceza verilmesi gerekirken, tek bir suçtan cezalandırma yapıldığı değerlendirmişti. Mağdur H.K.G.’nin annesi Fatıma Gümüşel ve babası Yusuf Ziya Gümüşel hakkında verilen hapis cezalarında ise anne ve baba olmaları nedeniyle yasa gereğince arttırım yapılması gerektiği belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar vermişti.

SANIKLAR 6 MAYIS’DA YENİDEN HAKİM KARŞISINDA

Sanıklar hakkında verilen hapis cezalarının bozulmasından sonra dosya yeniden Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkeme ilk duruşmanın 6 Mayıs saat 10.00’da yapılmasına karar verdi.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2024/03/01/cocuk-gelin-davasi-yeniden-gorulecek

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkmen: “Antidemokratik müdahaleleri nefret ve şiddetle kınıyoruz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.