a

‘Çocuk Gelin’ Meselesi Masaya Yatırıldı

Çocuk Gelinler hakkında bir dizi farkındalık çalışması yapan, kendisi de bir dönem Çocuk Gelin olan yazar Nazlı Doğan çıkarttığı 2. Kitabı 'Beştaş'ı Frankfurt'ta tanıttı.

Göçmen Kadınlar Birliği Platformu’nun düzenlediği etkinlikte 13 yaşında imam nikahıyla evlendirilen ve bakıcı statüsüyle Almanya`ya getirilen çocuk Nazlı Doğan’ın hayatını anlattığı ilk kitabından sonra yine kendisi gibi çocuk gelin olan kadınlarla yaptığı görüşmeleri toparladığı 2. kitabı ‘Beştaş’ın tanıtım etkinliği çok sayıda göçmen kadının katılımıyla yine Göçmen Kadınlar Birliği Merkezinde gerçekleşti. İstismar edilen ve zorla evlendirilen çocukları, şiddete uğrayan kadınları konu alan kitabın tanıtımında yazar Nazlı Doğan, etkinlikte, evlilik yoluyla çocuğa yapılan istismar modelinin Türkiye toplumunda neden bu kadar yaygın olduğu, konunun boyutları, nedenleri, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa’daki bazı istatistik kurumları, sağlık, aile ve eğitim kurumları üzerinden küçük yaşta evlendirilen çocukların sayıları hakkında bilgiler verdi. Yazar Doğan, yoksulluk, geleneksel ailede edinilen malların aile içinde kalması talebi, göçülen yabancı ülkeye sosyal ve kültürel olarak yeterli derecede uyum sağlanamamış olunması, toplumsal korkular ve cehalet, aile baskısıyla yaşına göre yeterli şekilde sosyalleşememiş erkek çocukların sürekli desteğe ihtiyaç duyması, sıkça görülen çocuk yaşta evliliklerin başlıca sebepleri olduğunu söyledi. Çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının sayısının, erkek çocuklarına oranla daha fazla olduğunu belirten Doğan, evlendirilen erkek çocuklarının yaşlarının da kız çocuklarına oranla daha büyük olduğunu vurguladı. Etkinlikte yapılan tartışmada yine bu konudaki farkındalık çalışmalarının önemi, aile içi destek, yaşam ve eğitim koşullarının iyileştirilmesi ve kadının toplumsal hayata katılımının artırılmasının çocuk yaşta evliliklerin önüne geçebilecek faktörler olduğu vurgulandı.

https://kilimgazetesi.de/haber/cocuk-istismarinin-en-yaygin-modeli-cocuk-gelin-meselesi-masaya-yatirildi-41684.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadın mücadelesinin kazanımlarıyla çok şey değiştirebiliriz

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.