a

Çocuk geline izin yok… Mahkemeden evliliğe örnek karar

Iraklı aile, bir süre önce nişanladıkları 16 yaşındaki kızlarının evlenmesine izin verilmesi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme de "Eşler ve toplum açısından yüksek önem arz eden evlilik kurumunun, yaşı ve vücut/psikolojik gelişimi dikkate alınarak, izin talep edilen küçüğün menfaatine olamayacağı" gerekçesiyle reddetti.

Dava dosyasına göre, Ankara’da yaşayan Iraklı Aewaz Ailesi, 16 yaşındaki küçük kızlarını Muhammed H. ile nişanladı. Bir süre sonra aile, damat adayının evlerine sık sık gelip gitmesinin dedikodulara neden olduğunu, kendi ifadeleriyle “nahoş duruma” son vermek için kızlarını nişanlısı ile evlendirmelerine izin verilmesi talebiyle Ankara 10. Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Yapılan başvurudan haberdar olan Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Son Derneği (ECPAT), avukatı Şahin Antakyalıoğlu aracılığıyla, söz konusu evliliğe izin verilmemesi için dava açtı. Avukat Antakyalıoğlu, dava dilekçesinde erken evliliğin bir çocuk hakkı ihlali olduğunun tespitine, hak ihlalinin önlenmesine ve çocuk R.’nin evlenme izni verilmesi talebinin reddine karar verilmesini istedi. Dava dilekçesinde, “Türkiye’de her 3 kadından birinin çocuk yaşta evlendirildiği ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde en son yapılan kadına yönelik aile içi şiddet araştırmasının verilerine göre erken yaşta evliliklerde kız çocukların daha fazla şiddete maruz kaldığı görülmektedir” görüşü savunuldu. 

https://www.f5haber.com/hurriyet/cocuk-geline-izin-yok-mahkemeden-evlilige-ornek-karar-6517259

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

12 yaşındaki çocuğa istismar: Yarı çıplak yakalandılar!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.