a

Çocuk yaşta evlilikte ilk 3’teyiz! ÇOCUKLARIMIZ ‘GELİN’ OLMASIN

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri kullanılarak Dünya'nın Verisi tarafından 15-19 Yaş Grubundaki Kadın Nüfus İçinde Evli Durumundakilerin Sayısı 2022 yılı verileri açıklandı. Gaziantep, çocuk gelinler sıralamasında 5 bin 224 kişi ile 3.sırada yer aldı. Erken yaşta evlilikte acı tablo yine değişmedi...

Dünyanın Verisi tarafından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ışığında 15-19 Yaş Grubundaki Kadın Nüfus İçinde Evli Durumundakilerin Sayısı 2022 yılı verileri açıklandı. Söz konusu verilere göre Türkiye’de 15-19 yaş grubundaki kadın nüfusu içinde evli durumdakilerin sayısı 76 bin 681 oldu.

EN FAZLA EVLİLİK İSTANBUL’DA…

Türkiye’de 18 yaş altında bulunan kimseler kanunlara göre çocuk olarak kabul edilse de çocuk yaşta evliliklerin oranı azalmıyor. TÜİK verilerinde yer alan 15-19 yaş grubunda bulunan kız çocuklarının yaptığı evlilik oranının en yüksek olduğu il, 6 bin 376 kişi ile İstanbul oldu. Çocuk yaşta evlilikleri, 5 bin 422 kişi ile Şanlıurfa, 5 bin 224 kişi ile Gaziantep takip ediyor.

EVLİLİKLER BOŞANMA İLE SONLANDI

Henüz okul çağındayken evlendirilen yüzlerce kız çocuğunun evlilikleri ise boşanma ile sonuçlandı. Türkiye genelinde, 15-19 yaş aralığındayken evlenen 950 kız çocuğunun evliliği boşanma ile sonlanmış oldu.

PROJELER SONUÇ VERMİYOR 

Çocuk gelinleri ve erken yaşta evlilikleri önlemek amacıyla hükümet, bakanlık ve valilikler tarafından birçok proje hayata geçiriliyor. Henüz okul çağındaki kız çocuklarına gelinlik giydirilmesinin önüne geçilmek amacıyla yürütülen bu projeler ise maalesef sonuç vermiyor.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadına yönelik şiddetle mücadelede aile, “psikolojik” yönden güçlendirilmeli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.