a

“Çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler” sergisi sizi bekliyor

17 Mayıs Derneği'nin İklim Çalışmaları programı kapsamındaki "çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler" sergisi 9 Aralık’ta Ankara’da, Karikatür Atölyesi’nde açıldı.

17 Mayıs Derneği’nin iklim krizi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini merkeze alan “çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler” sergisi 9 Aralık’ta Ankara’da, Karikatür Atölyesi’nde açıldı.

Zeynep Özatalay, Murat Başol, Filiz Mungan, Mete Arif Tokmak, Arel Talu, Cansu Gürsu, Hasan Doğan Yılmaz, Emre Yılmaz, Numan Seven, Elif Atılır, Döndü Özkök, Nilay Hazal Başarır, Göktuğ Danacı, Gizem Karagöz, Bartu Akyürek, Ekin Kılıç Ezer, Pervin Hozatlıoğlu ve Aslı Alpar’ın yer aldığı sergi 23 Aralık Cuma’ya dek Ankara’da, Karikatür Atölyesi’nde ziyarete açık.

cocuklar-karacalar-cicekler-atesler-sergisi-sizi-bekliyor-1

Sergide karikatürden illüstrasyona, yerleştirmeden eskize çeşitli disiplinlerden eserler görmek mümkün.  

Sergi hakkında

Sergi, 17 Mayıs Derneği’nin İklim Çalışmaları Programının 28-29 Ekim tarihlerinde,  sanatçıların katılımıyla Ankara’da gerçekleştirdiği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İklim Krizi Çizgili Çalıştayı”nın ardından hazırlandı.

“çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler” sergisindeki çalışmaları bir araya getiren 17 Mayıs Derneği’nin 2021 yılında yayımladığı “LGBTİ+’lar ve İklim Krizine Giriş-Dönüşüme Kendimizden Başlamak: İklim101-Tavsiyeler Kılavuzu”na buradan ulaşabilirsiniz.

cocuklar-karacalar-cicekler-atesler-sergisi-sizi-bekliyor-2

Sergi podcastini dinlediniz mi?

Kaos GL Podcast, Online Masa Toplantısı programının son bölümünde, 17 Mayıs Derneği’nden Havva Kafes ve Özge Gökpınar’ın katılımıyla “çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler” sergisi konuşuldu. Buradan dinleyebilirsiniz.

“İnsan türünün kendini merkeze alarak kurduğu sistem kendi de dahil tüm türlerin geleceğini tehdit ediyor”

Sergi metni ise şöyle:

“Şeylerin kendi isimlerini unuttuğu ve karaca yavrusu ile çocuğun korkusuzca yan yana yürüdüğü ormanında Alis’in / çiçek açabilir bir taş, alev alabilir bir kaynak, hafifleyip umarsızlaşabilir külçe gibi insan ruhu. / Oysa kuvvetten düşen aklın ormanında / sözcükler yapraklar gibi çürürken ve çokça tepilmiş yollar kaybolurken, ruh bitimsiz bir yola doğru ayaklarını sürüyerek ilerler, unutulur gider çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler”. *Ursula K. Le Guin, ‘Hatırlayamamak’, Günün Geç Vakitleri, Ayrıntı Şiir, 2. Basım 2022, Çeviren: Can Gürses

“Karaca yavrusu ile çocuğun korkusuzca yan yana yürüdüğü” o ormandayız. Benzemediğimiz için sözde çoğunluğun suretine ve direndiğimiz için ikiliğin tekliğine, terk edildiğimiz o ormandayız.

https://kaosgl.org/haber/cocuklar-karacalar-cicekler-atesler-sergisi-sizi-bekliyor

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sera Kadıgil: Ben LGBTİ+’ların haklarını savunmakla mükellefim, bağırın, çıldırın!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.