a

Dört beraat yetmedi, Pınar Selek hâlâ yargılanıyor

“Siz Pınar'ı mahkûm edemezsiniz ama biz bir insana, ailesine ve uğruna mücadele ettiği herkese dayatılan bu insanlık dışı zulmü 25 yıldır her gün, her an mahkûm ediyoruz.”

25 yıldır devam eden Pınar Selek davasında yeni perde açılıyor. Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin davada dört kez beraat alan Pınar Selek, bir kez daha yargılanacak.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun geçtiğimiz yıl Haziran ayında beraat kararını bozması üzerine, Selek hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinin 2014’te verdiği beraat kararının 2022 senesinde bozulmasıyla birlikte yeniden yargılama başladı. Selek ve diğer sanık Abdülmecit Ö., ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yeniden yargılanıyor.

31 Mart’ta yeniden başlayacak dava öncesinde açıklama yayınlayan Hâlâ Tanığız Platformu, “Muhalefetin komplolarla kriminalize edilmesinin en yaygın ve meşru karanlık yöntem olduğu Türkiye siyasal tarihine damgasını vuran 25 yıllık Mısır Çarşısı komplosunda yeni bir perde açıldı” diyerek dayanışmaya çağırdı.

Karar imzaya çıkmadan Anadolu Ajansı servis etti

Platform, yaptığı açıklamada beraat kararının bozulmasını Anadolu Ajansı tarafından daha karar imzadan çıkmadan ve dava dosyasına konulmadan servis edildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

Ele aldığı her konuyla, yanında yer aldığı her kesimle birlikte faşizmin ve ataerkinin karanlık zulmünü açık eden sosyolog-yazar arkadaşımız Pınar Selek’in hayatı, kamuoyunun da yakından bildiği üzere, 1998’den beri bu akıl, mantık ve gerçek dışı komplo ile gasp edilmeye çalışılıyor. Tam da o, hiç yılmadan, eğilip bükülmeden, kuşaklara miras kalacak yaşamlar inşa ederken!  Son olarak geçtiğimiz Haziran ayında Anadolu Ajansı (AA) aracılığıyla bir anda beraat kararının bozulduğu haberi, daha karar imzadan çıkmadan, dava dosyasına konulmadan servis edilmişti! O tarihten bu yana gerekçeli kararın imzalanmasını bekliyorduk! Nihayet geçtiğimiz günlerde Genel Kurul’un kararını doğrudan mahkemeye gönderdiğini öğrendik ve yıllar içinde çürütülmüş ne kadar iddia varsa, hepsini toparlayan hukuk ve izan dışı gerçek dışı iddialarla dolu kararı dehşet içinde okuduk.

“Pınar Selek’in beraatini elimizden alamazsınız”

Platform, Selek’in aynı davadan dört kez beraat ettiğini de vurgulayarak, 31 Mart için duruşma tarihi verilmesini “seçim öncesi bulanıklığından medet umma” olarak niteledi ve ekledi:

Siz Pınar’ı mahkûm edemezsiniz ama biz bir insana, ailesine ve uğruna mücadele ettiği herkese dayatılan bu insanlık dışı zulmü 25 yıldır her gün, her an mahkûm ediyoruz. 

Dile kolay 25 yıl boyunca Mısır Çarşısı komplosunun her bir yalanı tek tek ortaya kondu.Hukukla değil siyasal bir komplo ve hınçla açıklanabilecek bu operasyonu çözebilirsek, hükümetler değişse de değişmeyen siyasal iktidarın karanlık bağlantılarını açık edebiliriz.

“Pınar Selek’in beraati ortak onurumuzdur. Bahsi geçen 25 yıl, bizim kendi tarihimiz” diyen Platform, açıklamayı şöyle sonlandırdı:

“Pınar Selek’in beraatini elimizden alamazsınız. Hayatımızı, hakikatimizi, umudumuzu elimizden alamazsınız. Buradayız. Bugün, yarın, daima… Bir yere gitmeyeceğiz. Karanlık kaybedene dek!”

https://kaosgl.org/haber/dort-beraat-yetmedi-pinar-selek-hala-yargilaniyor

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Deniz Satır Hartikainen’in dünyası

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.