a

En çok kadın istihdam edenlere plaket verildi

ANTALYA'da en çok kadın çalışan istihdamı gerçekleştiren 10 farklı işverene 'Kadın Dostu İşletme' plaketi verildi.

Toplam 1 milyon 91 bin 107 çalışanın 368 bin 38’nin kadınların oluşturduğu Antalya, kadın istihdamının yüzde 27 ile Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyor. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliği ile kentte de ‘Kadın Dostu İşletme’ anlayışının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması adına girişimler gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı kapsamında düzenlenen etkinlikle en çok kadın çalışan istihdam 10 işverene ‘Kadın Dostu İşletme’ plaketi verildi. Törende konuşan Vali Ersin Yazıcı, kadınların çok daha büyük oranlarda iş hayatına katıldığı günleri görmek istediğini söyledi. Yazıcı, “Anadolu’da kadına ve çocuğa el kaldıranın halk tabiriyle adam olmadığını hepimiz biliyoruz. Bir Türk erkeğinin adam olarak nitelendirilmesi için bunları yapmaması gerekiyor. Ancak içimizde ne yazık ki bu yanlışı yapan bazı hemcinslerimiz var.

Bu konuda hep birlikte eğiterek, bilinçlendirerek kadınların baş tacı olması gerektiğini anlatmaya devam edeceğiz. Kadının elinin değdiği her şeyin güzel olacağını bildikleri için bu konuda şehrimizde önderlik yaptıkları için işletmelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel örneklik şehrimizdeki diğer işletmelerimize de yapılması gereken bir iş diğer işletmelerimizde etkileyecektir. İşletmelerimize, şirketlerimize çağrımızdır. Bugün örnek olan firmalarla irtibata geçip, bunu nasıl yaptıklarını öğrenin” dedi.

Antalya’nın kadın istihdamı açısından Türkiye ortalamasının 2 puan üzerinde olduğunu belirten SGK İl Müdürü Beyazıt Ablay, “Kadın dostu işletme anlayışının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen bu etkinlikte özel sektörün kadın istihdamının desteklenmesi, daha çok kadın çalışının katılımı, kadınların ve girişimcilerinin ekonomik olarak güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizde kadın istihdamına yönelik verilere baktığımızda 27 milyon 104 bin 533 çalışanın yüzde 31.63’ünü kadın çalışanlar oluşturmaktadır. Antalya’da ise 368 bin 38 kadın çalışanımız bulunmaktadır. İlimizde kadınların istihdama katılımının dinamik bir yapıda seyrettiğini göstermektedir. Bugün plaket vereceğimiz işverenlerin toplam kadın çalışan sayısı 11 bin 320’dir” diye konuştu. 

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/en-cok-kadin-istihdam-edenlere-plaket-verildi-42175766

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dünyada kadın cinayetleri raporu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.