a

Erken yaşta zorla evlilik beraberinde şiddeti de getiriyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, erken yaşta zorla evliliğin özellikle kadınlar açısından eğitim süresinin kısalması, istihdama katılımda zorlukların yaşanması, kendini geliştirme ve sosyal, ekonomik hayata katılım ile evlilik hayatındaki dengeyi sağlamada geride kalınmasını, bunun da beraberinde şiddet döngüsünü getirdiğini belirtti.

Bakan Yanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, erken yaşta zorla evliliğin, AK Parti olarak 2002’den itibaren çok kararlı biçimde mücadele ettikleri başlıklardan biri olduğunu söyledi. Özellikle kız çocuklarının eğitime erişiminde düzenledikleri kampanyalar ve erken yaşta zorla evliliğin önüne geçecek yasal düzenlemelerle bu konuda çok önemli adımlar atıldığını vurgulayan Yanık, bu adımlardan da önemli sonuçlar alındığını ifade etti. Erken yaşta zorla evlilik konusunda, özellikle 2001’de kabul edilip 2002’de yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu’nda evlilik yaşının yükseltilmesiyle başlayan bir süreç olduğunu hatırlatan Yanık, şöyle devam etti: “Evlilik yaşı ebeveyn izniyle 15’ten 17’ye yükseltildi. 15 yaşını dolduran kız çocuğuna yönelik cinsel istismar fiilinin cezasının evlenmeyle kaldırılması yani ‘tecavüzcüsüyle evlenme zorunluluğu’ diye kamuoyunun hatırladığı bir başlık vardı, bunun kaldırılması çok önemli bir adımdır. Yine reşit olmayan kişiyle cinsel ilişkide bulunmak ve çocukların cinsel istismarı suçlarının cezaları artırıldı, 2014’te ağırlaştırıcı cezalarda artırıma gidildi. Eğitime erişim kısmı çok çok önemli. Eğitimde kalma süresinin uzaması, şiddet döngüsünün kırılması noktasında çok önemli. Dolayısıyla zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıkarılarak kız çocuklarının okullaşma süresinin uzatılması bu anlamda önemli.”

“Erken yaşta zorla evliliklerin sayısı yüzde 71 azaldı” Bakan Yanık, 2017’deki Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 3. Ulusal Eylem Planı süreci kapsamında, erken yaşta zorla evliliğin yoğun olduğu illerde bir çalışma başlattıklarını anımsattı. Bu çalışmaya 19 il ile başladıklarını, 4’ünün daha eklenmesiyle şu an 23 şehirde il acil eylem planları düzenlediklerini aktaran Yanık, bu illerde, erken yaşta zorla evliliğin yaptırılmaması için farkındalık eğitimleri, kamu kurum ve kuruluşlarının konuya hassasiyeti, takibi, kanaat önderlerinin farkındalığı ve yereldeki etki mekanizmasını harekete geçirmek amacıyla düzenli çalışmaların devam ettiğini belirtti. 

https://www.haberturk.com/ankara-haberleri/29822982-erken-yasta-zorla-evlilik-beraberinde-siddeti-de-getiriyor

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadınları Özgür Bırakın!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.