a

Eşit Yurttaşlık istiyoruz

Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetici ve üyelerinin de bulunduğu Türkiye'nin dört bir yanından gelen yüzlerce Alevi dernek ve sivil toplum örgütleri temsilcisi "Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz" diye haykırdı.

Açıklamada, “Torba yasa yaklaşımı inancımıza saygısızlık olduğu gibi, ocaklarımıza kayyum atamaktır. Kabul etmiyoruz. Bu torba yasa inancımıza ve kimliğimize hakaret etmektedir. AİHM kararları, Alevi haklarının talepleri onlarca yıldır ortada duruyor. Yıllardır dile getiriyoruz siyasi iktidar artık bunu görmek anlamak zorunda! Aleviler var. Alevilik haktır! Bu kanun ile Alevilerin ibadeti olan cem ve ibadethaneleri olan cemevlerimiz bir sorun olarak gösterilmektedir. Eşit yurttaşlık istiyoruz. Ocağımıza, inancımıza dokunmayız” dedi. CHP’li Çakırözer ise, yaptığı değerlendirmelerde: ” Alevi yurttaşlarımızın Anayasal haklar ve eşit yurttaşlık temelindeki inanç özgürlüğü talepleri Alevileri yok sayarak ve bir torba yasa teklifi ile çözülemez. Alevi yurttaşlarımızın talepleri Meclis’e gelen torba yasa ile sadece Cemevlerinin giderlerine indirgenemez. Eşit yurttaşlık talebi en temel haktır! Alevi yurttaşlarımızın haklı taleplerinin yanındayız” dedi. 

http://www.esyenigun.com/esit-yurttaslik-istiyoruz-102961.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Benim Çocuğum” Galatasaray Üniversitesi öğrencileriyle buluştu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.