a

Ev sahipleri yandı! Kiracı ayrımı yapan ev sahibi ve emlakçı 12.000 TL para cezası ödeyecek

Boş kiralık ev arayan kiracılar ceplerine göre ev bulmakta zorlanırken ev sahipleri burunlarından kıl aldırmıyor. Bekara öğrenciye ev yok diyen ev sahibi yandı.

Ev sahipleri yandı! Kiracı ayrımı yapan ev sahibi ve emlakçı 12.000 TL para cezası ödeyecek – Türkiye konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke olarak ilk sırada yer alırken alınan önlemler de fiyatları düşürme konusunda yetersiz kalmıştı. 

Bir yandan yükselen ev kiraları bir yandan ise boş kiralık ev bulmanın artık imkansız hale gelmesi milyonlarca kiracıyı zor durumda bırakmıştı. Kiralık ev arayan kiracılar kendilerinden talep edilen yüksek tutarlara onay verseler de bu seferde ev sahiplerinin memur kefil, boş tahliye taahhütnamesini imzalama gibi zorunlu istekleri ile karşı karşıya kalıyordu. Ev sahiplerinin keyfi uygulamaları hakkında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) emsal karar açıkladı. 

BEKARA, ÖĞRENCİYE, ERKEK ÖĞRENCİYE EV YOK DİYEN EV SAHİPLERİ YANDI! 

Konuya emsal olay Bursa’da yaşandı. Üniversite sınavında istediği bölümü tutturan erkek öğrenci kiralık ev arayışına başlarken kendisine uygun gördüğü ilan için emlakçıyı aradı. Ancak emlakçı ev sahibinin sadece kız öğrenciye evin verilmesini istediğini belirterek erkek öğrencinin talebini reddetti. Bunun üzerine öğrenci kendisine ayrımcılık uygulandığını belirterek Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK)’e başvuruda bulundu. 

Yapılan şikayeti değerlediren TİHEK emsal karar açıkladı. Açıklanan kararda “İlanın başlığında ‘Aileye bayan öğrenciye uygun 3+1 temiz ara kat daire’ yazdığı görülmüştür. Başvuranın beyanına göre başvuran ile emlak danışmanı muhatap A.U. arasındaki telefon görüşmesinde kendisine ev sahibinin erkek öğrenciye evinin kiralanmasını istemediğini belirttiği, muhatap A.U.’nın sunduğu görüş yazısındaki ifadelerin de bu durumu teyit ettiği anlaşılmıştır.

Ev sahibi muhatap E.Y.’ın ise kurumumuza yazılı görüşünü sunmaması sebebiyle aksi bir kanaate varılamamıştır. Müşahhas olayda başvuran tarafından sunulan ekran görüntüsü ve diğer bilgiler ile muhatabın görüşü birlikte değerlendirildiğinde başvurana yalnızca erkek olması sebebiyle ev kiralanmayarak cinsiyeti sebebiyle farklı muamelede bulunulduğu değerlendirilmiştir. Müşahhas olayda muhatap emlak danışmanı A.U. yalnızca kendisine verilen talimatı yerine getirdiğini ifade etse de 6701 sayılı kanun çerçevesinde ayrımcılık talimatını uygulamak da yasaklanmış ve bir ayrımcılık türü olarak düzenlenmiştir.

Kurumumuza yapılan başvuruda, muhatap ev sahibi, objektif bir gerekçe olmaksızın başvuranın cinsiyeti sebebiyle söz konusu taşınmazı başvurana kiralamamış, emlak danışmanı ayrımcı talimatı uygulamak suretiyle farklı muamelenin gerçekleştirilmesine iştirak etmiştir. Bütün bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde başvuranın cinsiyeti sebebiyle ayrımcı bir muameleye maruz kaldığı dolayısıyla da eşit muamele ilkesi ile ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaatine varılmıştır. Başvuruda ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına, muhatap A.U. hakkında 6 bin TL, ev sahibi muhatap E. Y. hakkında 6 bin TL ve muhatap internet sitesi hakkında 89 bin 571 TL idari para cezası uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.” diyerek ev sahibi ve kiracıya 6’şar bin TL olmak üzere toplamda 12 bin TL, emlak sitesine 89 bin 571 TL ceza verildi. 

https://www.usakgundem.com/ekonomi/ev-sahipleri-yandi-kiraci-ayrimi-yapan-ev-sahibi-ve-emlakci-12000-h21494.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli utancımız Ebrar Karakurt’tan şampiyonluk mesajı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.