a

Eylem planında kadın şiddet gerçeği

Aile Sosyal Hizmetler Bursa İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı (2022-2025) acı gerçeği ortaya koydu.

Gazeteci-Yazar Muharrem Değirmen, Bursa geneli Kadın şiddeti raporunu özel bir haberle yayınladı. Gazeteci Değirmen, tarafından hazırlanan özel çalışmada raporda Bursa’da tüm ilçelerde kadının özellikle aile içinde gördüğü şiddet rakamlarla ortaya konurken istatistiklerde 17 ilçe içerisinde liste başı Gemlik olurken ikinci sırada Orhangazi’nin yer aldığı görüldü. Aile içi ve kadına karşı şiddet olaylarının Nüfusa göre dağılımında Bursa’nın 17 ilçesi, içerisinde yüzde 0.53 ile Gemlik ilk sırada, 0,46 ile Orhangazi ikinci sırada ve 0,44 ile Karacabey üçüncü sırada yer aldığı görüldü. Aile içi ve kadına karşı şiddet kapsamında kolluk birimlerine yansıyan olayların ilçe nüfuslarına oranı değerlendirildiğinde 6284 sayılı kanun kapsamındaki olayların en çok Gemlik İlçesinde görüldüğü, bunu Orhangazi, Karacabey, Osmangazi, Nilüfer, İznik, Yenişehir, Mustafakemalpaşa, Yıldırım, Kestel ve İnegöl’ün izlediği görülmektedir. Vaka sayıları değerlendirildiğinde Osmangazi (3.141), Nilüfer (1.707), Yıldırım (1.527), Gemlik (625), İnegöl (520), Karacabey (367), Orhangazi (367), Mustafakemalpaşa (298), Yenişehir (170), Mudanya (168), Kestel (152), İznik (141), Gürsu (110), Orhaneli (16), Harmancık (7), Keles (6), Büyükorhan (4) olarak tespit edildiği açıklandı. 

ŞİDDET GÜNÜ PAZAR!

Aile içi ve kadına karşı şiddet olaylarının Bursa genelinde en yüksek olarak Pazar günü meydana geldiği, bunu sırasıyla Pazartesi ve Cumartesi gününün izlediği görülmektedir. Bu noktada tatil günlerinde şiddet uygulayan bireylerin daha fazla saldırganlık eğilimi gösterdiği söylenebilir (%30,19). Aile içi ve kadına karşı şiddet olaylarında yer alan mağdur kadın sayılarının Keles ve Büyükorhan ilçelerinde en fazla, İznik ilçesinde ise en az olduğu görülmüş olup, şüpheli kadın sayısının ise Keles ve Büyükorhan ilçelerinde hiç görülmediği, Orhangazi ilçesinde ise %29.7 oranıyla en fazla görüldüğü anlaşılmaktadır.

İLÇELERE GÖRE GÜN GÜN BELİRLENDİ

İlçelere göre bir takım farklılıklar görülmekle birlikte aile içi ve kadına karşı şiddetin İlçelerde meydana gelen olaylara göre en yüksek görüldüğü günler Osmangazi (Pazartesi), Nilüfer (Pazar), Yıldırım (Pazar), Gemlik (Pazar), İnegöl (Pazar), Orhangazi (Perşembe), Karacabey (Pazartesi), Mustafakemalpaşa (Cumartesi), Yenişehir (Salı), Mudanya (Cumartesi), Kestel (Cuma), İznik (Çarşamba), Gürsu (Pazar), Orhaneli (Pazartesi), Keles (Çarşamba) olarak tespit edilmiştir.

SAATLERE GÖRE DAĞILIMI

Ayrıca ilçelerde aile içi ve kadına karşı şiddet olaylarının meydana geliş saatleri değerlendirildiğinde Büyükorhan 10.00, Mudanya 12.00, Harmancık 13.00, Gemlik 18.00, Karacabey ve Kestel 19.00, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde 20.00, İznik 20.00-21.00, İnegöl ve Orhangazi 22.00, Nilüfer, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Keles, Gürsu ilçelerinde 23.00, Orhaneli’de ise saatlerin dağılımı fazladır. Bu noktada şiddet olaylarının meydana geliş saatleri incelendiğinde ilçeler arasında farklılıklar göze çarpmaktadır. İlçelerin denize yakınlık ve uzaklığı, geçim kaynakları, dış göç alıp almaması gibi durumlar bir diğer deyişle sosyo-demografik özellikler bu farklılıkların kaynağı olarak değerlendirilebilmektedir. Şiddet olaylarının gerçekleşmesi konusunda şiddet uygulayan failin şiddet mağduruyla hangi zaman diliminde karşılaştığı ya da şiddeti tetikleyen olayların ilçenin sosyal yapısına göre hangi zaman diliminde daha yoğun yaşandığı burada saat aralıklarını belirleyen diğer unsurlar arasında yer almaktadır. Ancak insanoğlunun en ilkel dürtüsü olarak şiddetin her an ve her saat diliminde gerçekleşeceği bilinerek hareket edilmelidir. 

http://bshaberler.com/eylem-planinda-kadin-siddet-gercegi/80662/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sistematik şiddete maruz kalan Şehriban Bilge: Çok korkuyorum

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.