a

Filiz Saraç: ‘Kadına şiddet toplum için kanayan bir yara’

İstanbul Barosu ve İBB arasında kadın hakları, kadına dönük şiddet ve cinsiyet eşitsizliği mücadelesi için “Hukuki Danışmanlık Hizmeti Mutabakat Metni” imzalanarak işbirliği başlatıldı.

İstanbul Barosu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında kadın hakları, kadına dönük şiddet ve cinsiyet eşitsizliği mücadelesi için “Hukuki Danışmanlık Hizmeti Mutabakat Metni” imzalanarak iş birliği başlatıldı.

İstanbul Barosu Başkanı avukat Filiz Saraç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun imza attığı mutabakat metni, kadınların yasal haklarını ve hak arama yollarını öğrenmelerine destek olmak amacıyla İstanbul Barosu’nun desteğiyle ilk olarak Esenyurt, Gaziosmanpaşa ve Ümraniye olmak üzere 3 İBB Kadın Merkezi’nde kadınlara yönelik ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti sunulmasını sağlayacak.

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, İBB ile yapılan işbirliğine ilişkin Cumhuriyet’e konuştu.

“HUKUKİ DESTEK VERİLİYOR”

İBB Kadın Merkezlerinde kadınlara hukuki destek verileceğini söyleyen Saraç iş birliğini şu sözlerle anlattı: 

“Bugün kadın cinayetleri daha da artarak toplumsal sorun olarak ve kadının insan haklarına bir saldırı olarak varlığını sürdürüyor. Kadına şiddet toplumumuzda kanayan bir yara. Bizim de uzun yıllardan beri İstanbul Barosu olarak Kadın Hakları konusundaki hassasiyetimiz ve çalışmalarımızı aslında biliniyor. Adli yardım sisteminde hukuki yardıma desteğine ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza hukuki destek verilmektedir. Kadınların adalete erişimi çok önemli olduğu için de çok bölgede yayılmış olması gerekiyor. Bu anlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendi aile ve danışmanlık merkezleriyle pek çok yerde çalışmaları var. Şiddetle mücadele pek çok uzmanlık alanını ilgilendiriyor. Bunlardan biri de hukuk. Biz de baro olarak şiddetle mücadeleye ilişkin avukatlara ihtiyaç duyulan ve avukatların olması gerektiği alanda katkı sunmaya çalışıyoruz. Bu anlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu büro imkanlarından faydalanmaktayız. Onlar da bizim avukat desteğimizden faydalanmaktalar ve böylelikle iş birliği içerisinde adalete erişim dediğimiz hukuki desteğe ulaşmaları sağlanıyor” 

Saraç, “Sosyal belediyecilik anlayışı ile belediyeler tarafından sunulan destek ve hizmetler ile kadınlara daha kapsamlı ve etkili yardım sunulabilecektir. Baromuzun daha fazla ihtiyaç sahibi kadına hukuki destek sunma amacı, kurumsal organizasyon ve iş birliği ile gerçekleşmiş olacaktır. Böylece, kadın hakları alanında etkin ve güçlü bir işbirliği hayata geçmiş olacaktır.” 

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/filiz-sarac-kadina-siddet-toplum-icin-kanayan-bir-yara-2062784

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Diyarbakır Newroz’undaki hak ihlalleri sıralandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.