a

‘Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı’ ilk mezunlarını verdi

Tüpraş’ın Batman Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü ‘Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı’ ilk mezunlarını verdi.

Tüpraş’ın Batman Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü ‘Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı’ Sertifika Töreni 17 Ocak 2024 tarihinde Batman Üniversitesi Merkez Kampüs Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlendi. Batman Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen sertifika törenine Batman Valisi’nin Eşi Dr. Ayten Canalp, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehtap Nasıroğlu, Doç. Dr. Öğr. Üyesi Şahide Akbulut, Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Kay, Batman Rafineri Müdürü Volkan Demirtaş, Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürü Çiler Teber, Tüpraş İnovasyon ve Girişim Sermayesi Müdürü Funda Çetin, İnovasyon Koordinatörü Melis Yirçi, akademisyenler ve programda yer alan öğrenciler katıldı. Katılımcılara verdikleri önemli katkılardan dolayı teşekkür edilirken başarılı, genç beyinlere sertifikaları sunuldu.

Tüpraş’ın ‘Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Programı’nın ilk etabında tüm öğrencilere yönelik İnovasyon ve Girişimciliğin Temelleri Seminerleri düzenlendi. İkinci etapta ise değerlendirmelere göre seçilen 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinden oluşan 40 kişilik bir gruba yoğunlaştırılmış girişimcilik eğitimleri verildi. İçeriği Tüpraş tarafından üniversite öğrencilerine özel olarak hazırlanmış Girişimcilik Programı’nın yüzde 60’ını kız öğrenciler oluşturdu.

Öğrenciler Tüpraş’ın deneyimli mentorlarıyla çalışma fırsatı buldular


Yenilikçi fikir geliştirme, yeni bir girişime başlama, problemi anlama, çözümü tasarlama, pazar araştırması, iş modeli bileşenleri, girişimcilik araçları ve sunum teknikleri gibi modüllerden oluşan program aracılığıyla öğrenciler, problem çözme ve ürün geliştirme yetkinliklerini geliştirdiler. Projelerini başarıyla tamamlayarak sunumlarını gerçekleştiren öğrenciler Girişimcilik Programı Katılım Sertifikası almaya hak kazandı.

Tüpraş’ın kurum içi girişimcilik programını deneyimlemiş mentorları da programa katkı sağladı. Mentorların desteğiyle girişimcilik projelerini üretmek için gruplar halinde çalışan katılımcılar, proje fikirlerinin ticarileştirilmesi aşamasında girişimcilik eko-sistemine yönlendirildi.

“Bu program, üniversite-sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden biridir”

Öğrencilerin sunumlarının ardından sertifikaların verildiği törende konuşan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, bu iş birliği sayesinde öğrencilere eşsiz bir deneyim ve bilgi kazandırdıklarını belirterek, “Bu program, üniversite-sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden biridir. Gençlerimizi inovasyon ve girişimcilik konularında destekleyerek, onların geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlamış olduk.” şeklinde konuştu.

Demir sözlerine şöyle devam etti: “Programın öne çıkan bir diğer yönü ise genç beyinlerin desteklenmesi oldu. Kadınların iş dünyasında daha etkin rol alabilmeleri adına düzenlenen atölye çalışmaları katılımcıların büyük ilgisini çekti. Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı katılımcılara önemli kazanımlar sağladı. İlerleyen yıllarda benzer projelerle gençlerin ve kadın girişimcilerin desteklenmesine yönelik çabaların artarak devam edeceğine, bu tür iş birliklerin ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

“Kadınların daha görünür olduğu güçlü girişimcilik ekosistemleri oluşturma hedefimizin ilk adımını Batman’dan başlattık”

Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı’nı tamamlayan öğrencileri tebrik eden Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürü Çiler Şengelir Teber, programın yürütülmesinde büyük katkı sağlayan Batman Üniversitesi Rektörü, Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kariyer Merkezi ve tüm akademisyenlere teşekkür ederek şunları ifade etti:

“Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği kapsamındaki taahhütlerine katkı sağlayacak bir dizi çalışma başlattık. Bu çalışmaların ilk adımını Batman Üniversitesi iş birliği ile yürüttüğümüz Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı ile attık. Öğrencilerimiz bir yıl boyunca yoğun emek harcadılar. İklim değişikliğiyle mücadeleye katkı projesinden, üniversite gençlerine yönelik mentorluk uygulamasına, kişiye yönelik sağlık çözümlerinden engellilere yönelik uygulamalara birçok farklı konuda inovatif projeler üreterek programı tamamladılar. Hatta bir grubumuz kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çalıştı ve acil durumlar için bir bileklik tasarladı. Öğrencilerimiz, aldıkları eğitimler neticesinde inovasyon ve teknoloji alanında projeler üreterek kendilerini geliştirme fırsatı buldu. Burada edindikleri girişimcilik deneyimi de kariyerlerine yansıyarak, öğrencilerimizin hedeflerini gerçekleştirmelerine vesile olacak”

http://www.halklailiskiler.com/genc-beyinlerde-inovasyon-ve-kadin-girisimcilik-programi-ilk-mezunlarini-verdi.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Konya’da ‘MİT’e alacağız’ yalanıyla cinsel istismar davası: Okul müdürlerinin tahliyesine itiraza ret

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.