a

Girne Belediyesi adayı Zeki Çeler, LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü imzaladı

Kuir Kıbrıs Derneği’nin, 25 Aralık’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde belediye başkanı adaylarının imzasına açtığı “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü”nün dördüncü imzacısı Girne Belediyesi adayı Zeki Çeler oldu.

Kıbrıs’ın kuzeyinde, 25 Aralık’ta 18 belediyede gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde Kuir Kıbrıs Derneği’nin belediye başkanı adaylarının imzasına açtığı “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü”nün dördüncü imzacısı Girne Belediyesi adayı Zeki Çeler oldu:

“Kuir Kıbrıs Derneği’ni ziyaret eden Girne Belediyesi Adayı Zeki Çeler, dernek aktivistleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Kuir Kıbrıs Derneği’nin son yıllarda yaptığı araştırma bulguları aktarılarak, LGBTİ+’ların yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümlenmesinde yerel yönetimlerin görevleri tartışıldı. Girne Belediyesi Adayı Zeki Çeler milletvekilliği ve bakanlığı döneminde gerçekleşen gelişimlere dikkat çekerek, seçilmesi halinde herkesin insan haklarına erişiminin güçlendirilmesi için dernekle işbirliği içerisinde bu alanda çalışmalar yaratacağını vurguladı.”

Kuir Kıbrıs Derneği, 2018 yılında başlattığı LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol metnini adayların imzasına açarak, kazanan adaylar ile metinde geçen maddeler üzerinden iş birliklerini hayata geçirdi. 25 Aralık 2022 tarihinde 18 belediyede gerçekleşecek olan yerel seçimler yaklaşırken, 4 yıl boyunca yaptığımız araştırmalar, sahadaki deneyimlerimiz ve tüm Dünyada giderek derinleşen homofobik, bifobik ve transfobik söylem ve tutumları göz önünde bulundurarak  yerel yönetimlerin eşitlikçi ve özgürlükçü, şeffaf ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının hayata geçirilmesi ve LGBTİ+’ların hak ve özgürlüklerinin korunması ve iyileştirilmesi konularında sorumluluklarını hatırlatmak üzere belediye başkan adaylarına yönelik “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni” güncelleyerek, geçtiğimiz hafta belediye başkan adaylarının imzasına açılmıştı. 

İnsan haklarından taraf olan ve cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve çeşitliliğine saygı duyan tüm belediye başkan adayları protokolü imzalamaya ve bunu kamuoyu ile paylaşmaya davet edildi. ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü 18 bölgede bulunan adaylar tarafından 16 Aralık 2022 tarihi cuma gününe kadar imzalayabilecekler.

Adayların, ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’ hakkında daha detaylı bilgi almaları için Kuir Kıbrıs Derneği’ne ait websitesini ziyaret ederek veya 0542 858 58 47 no’lu dayanışma hattı üzerinden derneğe ulaşarak protokol hakkında adayların daha detaylı bilgi alabilecekler duyuruldu.

https://kaosgl.org/haber/girne-belediyesi-adayi-zeki-celer-lgbti-dostu-belediyecilik-protokolu-nu-imzaladi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Jandarmadan 360 erkek işçiye bilgilendirme

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.