a

Gökkuşağı bayrağı paylaşan gazeteciye dava!

Gökkuşağı bayrağı paylaştıktan sonra sosyal medyadan hedef gösterilen gazeteci Semra Çelebi hakkında iki yıl sonra dava açıldı.

Gazete Kadıköy Yazı İşleri Müdürü Semra Çelebi’ye bundan iki yıl önce sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım gerekçe gösterilerek dava açıldı.

2020 İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası sırasında, polisin saldırmadığı 2014 Onur Yürüyüşü’nden kendi çektiği fotoğrafı paylaşan Çelebi, “Bayrakları bayrak yapan velev ki ibnelerdir! 2014 #onuryürüyüşü müzden” notunu düşmüştü.

İki yıl sonra tekrar hedef gösterildi, savcı iddianame hazırladı

Aynı sosyal medya paylaşımının bu sene de tam Onur Haftası zamanı hedef gösterilmesi üzerine, aradan iki yıl geçmesine rağmen bu sefer iddianame hazırlandı ve dava açıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı iddianamede, Gazeteci Çelebi’nin “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama” suçlamasından yargılanması talep ediliyor.

Fotoğrafta olmayan bayrak üzerinden dava

Savcılığın yeni iddianamesinde, Çelebi’nin “gazeteci ve duyarlı bir vatandaş olarak İstiklal Caddesi’nde yapılan onur yürüyüşünde çekmiş olduğu LGBTİ+ simgesi gökkuşağı bayrağı fotoğrafını paylaşarak aşağılanmaya maruz kalan kesime destek vermek istediği” yer alsa da; Savcı, fotoğraf karesinde yer almayan Türk bayrağının gökkuşağı bayrağı ile bir tutularak kötü amaçlı olarak kullanıldığını öne sürdü.

İddianamede “Şüphelinin ”İBNE” kelimesini Türk Bayrağı için mi kendi savunduğunu iddia ettiği düşüncenin bayrakları için mi söylediğini Cumhuriyet Savcılığındaki ifadesinde belirtmemiştir bu nedenle şüphelinin mahkemede açıkça bu hususu açıklığa kavuşturup belirtmesi gerekmektedir” ifadeleri de yer aldı.

“Gökkuşağı bayrağı ile Türk bayrağı kötü amaçlı olarak bir tutuldu”

Savcılık, Çelebi hakkında hazırladığı iddianamede bütün dünyada yapılan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü hakkında ise şöyle dedi:

“Şüpheli savunmasında Onur yürüyüşü olduğunu iddia ettiği yürüyüş için İBNE kelimesi kullanması da çelişkili bir durumdur.”

Gazeteci Çelebi ise, savunmasında bir kez daha yaptığı paylaşımda “Türk bayrağına, şehitlere ve ülkenin kutsallarına” hakaret etmediğini, fotoğrafta gökkuşağı bayrağı olduğunu, gökkuşağı bayrağı ile Türk bayrağının kötü amaçlı olarak bir tutularak sözlerinin çarpıtıldığını vurguladı.

Davanın ilk duruşması 2 Şubat 2023 saat 11.55’te İstanbul Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadının İnsan Hakları’ndan muhalefet partilerine çağrı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.