a

Gökkuşağı paylaşan gazeteciye açılan dava ertelendi

Sosyal medya hesabından gökkuşağı bayrağı paylaştığı için “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılamak”tan yargılanan Semra Çelebi’nin davası hakimin izinli olması nedeniyle ertelendi.

Gazete Kadıköy Yazı İşleri Müdürü Semra Çelebi’ye bundan iki yıl önce sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım gerekçe gösterilerek dava açıldı. 2020 İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası sırasında, polisin saldırmadığı 2014 Onur Yürüyüşü’nden kendi çektiği fotoğrafı paylaşan Çelebi, “Bayrakları bayrak yapan velev ki ibnelerdir! 2014 #onuryürüyüşü müzden” notunu düşmüştü.

Savunmanlığını Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) üstlendiği Gazete Kadıköy Yazı İşleri Müdürü Semra Çelebi’nin “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılamak” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasının İstanbul Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesi planlanıyordu. Ancak hakimin izinli olması nedeniyle duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

AKP yöneticisi suç duyurusunda bulundu

Çelebi’nin paylaşımı üzerine dönemin AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda avukat Aydoğan Ahıakın’ın başını çektiği bir ekip Çelebi’yi sosyal medyada hedef göstermeye başladı. Akıakın, ölüm tehdidine varan paylaşımlarla karşılaşan Çelebi hakkında suç duyurusunda da bulundu.

“Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama” iddiasıyla yapılan suç duyurusunda o dönem savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi ve dava açılmadı.

İki yıl sonra tekrar hedef gösterildi, savcı iddianame hazırladı

Aynı sosyal medya paylaşımının bu sene de tam Onur Haftası zamanı hedef gösterilmesi üzerine, aradan iki yıl geçmesine rağmen bu sefer iddianame hazırlandı ve dava açıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı iddianamede, Gazeteci Çelebi’nin “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama” suçlamasından yargılanması talep ediliyor.

Fotoğrafta olmayan bayrak üzerinden dava

Savcılığın yeni iddianamesinde, Çelebi’nin “gazeteci ve duyarlı bir vatandaş olarak İstiklal Caddesi’nde yapılan onur yürüyüşünde çekmiş olduğu LGBTİ+ simgesi gökkuşağı bayrağı fotoğrafını paylaşarak aşağılanmaya maruz kalan kesime destek vermek istediği” yer alsa da; Savcı, fotoğraf karesinde yer almayan Türk bayrağının gökkuşağı bayrağı ile bir tutularak kötü amaçlı olarak kullanıldığını öne sürdü.

İddianamede “Şüphelinin ”İBNE” kelimesini Türk Bayrağı için mi kendi savunduğunu iddia ettiği düşüncenin bayrakları için mi söylediğini Cumhuriyet Savcılığındaki ifadesinde belirtmemiştir bu nedenle şüphelinin mahkemede açıkça bu hususu açıklığa kavuşturup belirtmesi gerekmektedir” ifadeleri de yer aldı.

“Gökkuşağı bayrağı ile Türk bayrağı kötü amaçlı olarak bir tutuldu”

Savcılık, Çelebi hakkında hazırladığı iddianamede bütün dünyada yapılan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü hakkında ise şöyle dedi:

“Şüpheli savunmasında Onur yürüyüşü olduğunu iddia ettiği yürüyüş için İBNE kelimesi kullanması da çelişkili bir durumdur.”

Gazeteci Çelebi ise, savunmasında bir kez daha yaptığı paylaşımda “Türk bayrağına, şehitlere ve ülkenin kutsallarına” hakaret etmediğini, fotoğrafta gökkuşağı bayrağı olduğunu, gökkuşağı bayrağı ile Türk bayrağının kötü amaçlı olarak bir tutularak sözlerinin çarpıtıldığını vurguladı.

https://kaosgl.org/haber/gokkusagi-paylasan-gazeteciye-acilan-dava-ertelendi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Benim kızım 25 yaşında kara toprağa gelin gitti”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.