a

Hacettepe Üniversitesi’nde kadın öğrenci, vefatla tehdit edildi

Hacettepe Üniversitesi'nde okuyan bir bayan öğrenci, birebir üniversitede eğitim gören İzzah Elif Zamir Khan'ın intiharıyla ilgili olarak sınıf Whatsapp kümesinde paylaştığı bir ileti sonrasında mevtle tehdit edildiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan bayan öğrenci, “Dün öğle saatlerinde okulumun Beytepe Yerleşkesinde yaşadığım olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğimiz üzere 30 Ekim akşamı üniversitemizin tıp fakültesi öğrencisi bir sıra arkadaşımız daha intihara sürüklendi, bunun akabinde okulumuzun öğrencileri, toplulukları bu mevzuya dair ses çıkarma davetinde bulundukları bir ileti yayınladı. Yayınlanan bu iletisi sınıf kümesine iletmem üzerine kümedeki 3-4 kişi beni ‘öğrencileri galeyana getirmek’, ‘provakatif hareket yapmak’ ve ‘anarşist tavırda’ bulunmakla suçladı. Bir sınıf arkadaşının kendisiyle görüşmek için bildiri gönderdiğini aktaran bayan öğrenci, şöyle devam etti:

‘KENDİSİNİ TEŞKİLAT LİDERİ OLARAK TANITAN KİŞİ BENİ SORGUYA ÇEKMEYE ÇALIŞTI’

“Ertesi gün pek meselesiz bir hareket gerçekleştirildikten sonra, ortalarından tıpkı sınıfta bulunduğum bir kişi, bana şayet ben de istersem dersten sonra oturup yüz yüze konuşabileceğimizi söyledi. Aramızı düzeltmek için bir adım attığını düşünerek teklifini kabul ettim. Dersten sonra saat 15.45 civarı Fesleğen kafede buluştuk, ikimiz bir masaya oturduk. Kendisiyle konuşmaya başlayalı daha 1 dakika olmadan diğer bir kişi daha bir anda sandalye çekip yanımıza oturdu. Gelen kişi isminin Alparslan Türk olduğunu, Hacettepe teşkilat lideri olduğunu da ekleyerek kendini tanıttı. Bu kelamlardan sonra şaşkınlıkla hem bir evvelki gün kümede bir anda bana yüklenen bireylerin, hem de sabah niyeti düzgünmüş üzere bana konuşma teklifinde bulunan kişinin kendilerinden olduğunu ve kümeye attığım duyuru iletisini kendi içlerine ilettiklerini fark ettim. Kendisini teşkilat lideri olarak tanıtan kişi beni kendince sorguya çekmeye çalıştı. Görüş ve fikirlerim hakkında bana birbirinden alakasız sorular yöneltti.”

‘BU DAVA İÇİN ÇOK KAN DÖKTÜK, GEREKİRSE YENİDEN DÖKERİZ’

“Daha sonra bana ‘Biz 70’lerde ve 80lerde bu dava için çok kan döktük, gerekirse yeniden dökeriz’ deyip, beni bir daha sınıf kümesine ‘bu tıp mesajlar’ atmamam tarafında tehdit etti. Kendi üniversitemin yerleşkesinde iki erkek tarafından güpegündüz bir kenara sıkıştırılan bir bayan olarak kendilerinden zerre korkmadığımı belirtmek istiyorum. Yalnız değilim. Bu sistem tarafından intihara sürüklenen, ihmallerle katledilen arkadaşlarım için daima birlikte en yüksek sesle ‘Yaşamak İstiyoruz!’ demeye devam edecek olan yüz binlerle yan yana olduğumu biliyorum. Bu yaşadığım olaya karşı hepinizin dayanağını bekliyor, ses çıkarmaya davet ediyorum.

TEHDİT EDİLEN ÖĞRENCİYE DAYANAK: REKTÖRLÜK HAREKETE GEÇMELİ

Öğrencinin paylaşımının akabinde yazılı açıklama yapan Hacettepe Üniversitesi Bayan Çalışmaları Topluluğu, rektörlüğün tehdide karşı adım atmasını istedi. Açıklamada, “Tüm Hacettepelileri yaşanan bu şiddet karşısında bir ortada olmaya; Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğünü ise öğrencilerin güvenliğini tehdit eden bu şahıslar ve yapılanmalara karşı harekete geçmeye çağırıyoruz” denildi. Üniversiteli Feminist Kolektif’in açıklamasında da “Kampüslerde faşizme ve erkek şiddetine karşı gayret etmeye devam edeceğiz. Hiçbir bayan ve lubunya arkadaşımız yalnız değildir” sözlerine yer verildi.

https://www.avukatgundemi.com/hacettepe-universitesinde-bayan-ogrenci-vefatla-tehdit-edildi/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘Kör Kuyu’ ile çocuk gelinlere dikkat çektiler

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.