a

Hamilelik sebebiyle işe almamak cinsiyet temelinde ayrımcılık sayıldı

TİHEK,, hamile olduğu gerekçesiyle işe alınmayan kişinin yaptığı başvuruda, cinsiyet temelinde ayrımcılık yapıldığına hükmetti.

Daha önceden de çalıştığı hastaneye fizyoterapist alımı yapılacağını öğrenen bir kadın, hastanenin insan kaynakları birimiyle görüştü. Başvurusu olumlu karşılanan, evraklarını hazırlaması için süre verilen kişi, bu süreçte çalıştığı işinden istifa etti.

Yaklaşık bir hafta sonra hamile olduğunu öğrenen kadın bir gün sonra durumu hastanede görevli doktora bildirdi. Birkaç gün sonra hastanenin insan kaynakları birimi tarafından aranan kadına gebelik nedeniyle doğum izni, süt izni kullanacak olması ve bu sırada başka personel istihdamının gerekli olacağı gerekçe gösterilerek işe girişinin yapılmadığı bildirildi.

TİHEK’E BAŞVURDU

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, işe alınmayan kadın Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvurdu. Başvuru sonucunda söz konusu iddialara ilişkin görüşü sorulan hastane yönetimi, işe alım konusunda daha kalifiye bir eleman bulunduğunu, başvurucunun işe alınmamasının hamile olmasıyla ilgisinin bulunmadığını savundu.

CİNSİYET TEMELİNDE AYRIMCILIK YAPILDIĞINA HÜKMEDİLDİ

Başvuruyu değerlendiren TİHEK, cinsiyet temelinde ayrımcılık yapıldığına ve hastaneye 10 bin lira idari para ceza verilmesine hükmetti. Kurumun kararında, Anayasa’nın 10’uncu maddesine göre herkesin eşit olduğunun belirtildiği, Anayasa’nın 41’inci maddesinde de ailenin korunmasının ve çocukların haklarının korunması hakkında devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınacağının güvence altına alındığı anımsatıldı.

TİHEK Kanunu’na göre de cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hal, sağlık durumu, engellilik ve yaş temellerine dayalı ayrımcılığın yasak olduğuna işaret edilen kararda şu görüşe yer verildi: “Başvuranın, gebeliği nedeniyle işe alınmayarak ayrımcılığa uğradığı iddiasının gerçekliğine ilişkin kuvvetli emareleri ve karine oluşturan olguların varlığını ortaya koyduğu, muhatap hastanenin ise başvuranın gebeliği nedeniyle işe alınmadığı yönündeki iddiasını çürütemediği ve ayrımcılık yasağını ihlal etmediğini kanıtlayamadığı kanaatine varılmıştır.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/gozaltindan-tutulan-gazeteciler-15-saat-kelepceli-tutulduk-haber-1586806

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sekiz soruda Anayasa ve LGBTİ+’lara ayrımcılık

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.