a

Hande Buse Şeker davası 19 Temmuz’a ertelendi

Yeniden görülen Hande Buse Şeker davasında adli tıp raporları bekleniyor. Katil Volkan Hicret’in tutukluluğu ise devam ediyor.

Hükmün bozulması üzerine yeniden görülen Hande Buse Şeker davasının yedinci duruşması 8 Mayıs’ta görüldü. İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Adli Tıp Kurumu raporunun beklenmesine karar verildi. Dava, 19 Temmuz 10.10’a bırakıldı.

Hande Buse Şeker’i öldüren Volkan Hicret, cezaevinden jandarma eşliğinde duruşma salonuna getirildi. Duruşmayı, Şeker adına Av. Kerem Dikmen ve Av. Mahmut Şeren takip etti.

Duruşmada, mahkeme heyetinin değiştiği de ortaya çıktı. Heyet değişikliğinden dolayı önceki zabıtlar okundu.

Mahkeme, adli tıp raporları henüz hazır olmadığı için davanın ertelenmesine karar verdi. Davanın sekizinci duruşması 19 Temmuz saat 10.10’da İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Hande Buse Şeker davası

2019 yılında İzmir’de polis memuru olan müşterisi tarafından kendi evinde öldürülen Hande Buse Şeker’in ve mağdur diğer trans kadınların davasının 26 Kasım 2020’deki karar duruşmasında Volkan Hicret, müebbet hapis cezasının yanı sıra toplamda 42 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı.

Genç LGBTİ+ Derneği’nin cezanın yeterli olmaması sebebiyle başvurduğu istinaf sürecinin sonucunda, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından dosyada verilen hüküm bozuldu.

Mahkeme; sanığa nitelikli kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talebini kabul etmezken cinsel saldırı, yağma ve yaralama suçlarından verilen cezaların artırılmasını istedi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının davaya katılmasını yasaya aykırı buldu.

https://kaosgl.org/haber/hande-buse-seker-davasi-19-temmuz-a-ertelendi
 

i

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Trans kadın adaylar Meclis’e giremedi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.