a

Havle: “Yaşasın dayanışmamız!”

Kadın ve LGBTİ+ örgütleri Havle Kadın Derneği’nin dayanışma çağrısında buluştu.

171 kadın ve LGBTİ+ örgütü 9 Aralık’ta Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin Meclis Başkanlığı’na getirdiği ayrımcı anayasa değişikliği teklifine karşı açıklama yayımladı.

İmzacılar arasında olan Türkiye’nin ilk Müslüman feminist kadın derneği Havle Kadın Derneği, geçtiğimiz hafta açıklamanın ardından internet trolleri tarafından hedef gösterildiğini, trollerin derneğe dair buldukları kayıtlı bir adrese gidip kapıya dayandığını ve kendi afişlerini o adresteki kapıya asarak taciz ettiğini duyurmuştu.

Kadın ve LGBTİ+ örgütleri, LGBTİ+ haklarını savunduğu için hedef gösterilen Havle Kadın Derneği’ne dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

Buluşmaya Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği, Kadınlar Birlikte Güçlü, Yoğurtçu Kadın Forumu, Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, Kaos GL Derneği ve HEVİ LGBTİ+ Derneği katıldı.

“Havle Kadın Derneği ne yalnızdır, ne de yanlış!”

LGBTİ+ derneklerinin Havle Kadın Derneği’yle dayanışma açıklaması, geçtiğimiz hafta yayınlanmıştı:

“Sesimize ses veren Havle Kadın Derneği’nin sesini kesmek isteyenleri görüyoruz. Buna karşı, Havle’nin ‘LGBTİ+ hakları insan haklarıdır’ ve ‘Müslüman LGBTİ+’lar vardır’ diyerek direnişini ise çok yakından tanıyoruz. Kurulduğu günden beri yol arkadaşımız olan Havle Kadın Derneği yalnız değildir. Zira, tıpkı Arkadaş’ın dizelerinde dediği gibi ‘yürek kendini tanır.’

Varoluşu, kimliği, hayatı lanetlenirken yeni pencereler açarak sesini, sözünü duyurmaya çalışan LGBTİ+ örgütleri olarak Havle ile birlikteyiz. Havle’nin sesini ta ötelerden değil, tam da yanıbaşından duyuyoruz, dinliyoruz.

Bütün bu nefret ikliminin bizleri birbirimizden uzaklaştırmasına izin vermeyeceğiz. Havle’nin de dediği gibi, kimseye tek bir doğrunun dikte edilmediği, herkesin kendini korkmadan ve özgürce ifade edebildiği demokratik bir Türkiye için mücadele edeceğiz.

Havle Kadın Derneği ne yalnızdır, ne de yanlış!”

https://kaosgl.org/haber/havle-yasasin-dayanismamiz

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Şiddet tablosu daha da ağırlaştı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.