a

Hayatıma karışma!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi LGBTİ+ Komisyonu, Türkiye’de son yıllarda “ailenin korunması” adı altında LGBTİ+’lara ve kadınlara yönelik örgütlenen nefret politikalarıyla ilgili metin yayınladı.

“İktidar, son dönemlerde anayasa değişikliği adı altında, özellikle ailenin korunmasına dair yeni değişikliklere gideceğini açıkladı. Ailenin korunmasına dair değişikliklerin esas amacının, kadınlar ve LGBTİ+’lara yönelik baskıların daha da arttırılmasını amaçladığını biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir devlet politikası olarak, LGBTİ+’lara yönelik, son derece ayrımcı ve şiddete hedef haline getirici politikalar izliyor. Bu politika, Türkiye’nin gerek iç hukukuna gerekse altına imza attığı uluslararası sözleşmelere açıkça aykırılık teşkil etmekte.

Ceza kanununun, 122.maddesi ayrımcılık suçunu düzenlemekte. Özellikle, insanlar arasında ırk, cins, din gibi nedenlerle, ayrımcılık yapılmasını cezalandırmakta. Her ne kadar coğrafyamızda nefret suçlarını düzenleyen yeterli bir yasa olmasa da 122.Madde, ayrımcılığı yasaklamakta. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin altında imzası bulunan, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14. Maddesi de açıkça cinsiyet kimliği üzerinden ayrımcılık yapmayı, yasaklamakta.

Coğrafyamızda, Cumhurbaşkanı’ndan Diyanet İşleri Başkanı’na ve İç İşleri Bakanı’na kadar özellikle devlet diliyle kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddetin özendirilmesi, çok tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. LGBTİ+’lar yaşamın her alanında şiddete açık bir biçimde yaşamaya devam ediyorlar. Tamamen varoluşun yasaklanması ve cezalandırılması, söz konusu.

Bu nedenle bizler insan hakları savunucuları olarak özellikle ‘ailenin korunması’ adı altında kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik bu nefret kampanyalarını büyük bir kaygı ile izlemekteyiz. İnsanların cinsel hayatları ya da duygusal ilişkileri, sadece kendilerini ilgilendirir. Buna, hiçbir iktidar odağı, karar veremez.

İktidarın normalleştirdikleri, insan hayatlarına aykırıdır. Bu nedenle, insan hakları savunucuları olarak bizler, özellikle LGBTİ+ insanlara yönelik bu nefret saldırılarına karşı iktidara sesleniyoruz: #HAYATIMAKARIŞMA”

https://kaosgl.org/haber/iktidarin-normallestirdikleri-insan-hayatlarina-aykiridir

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dilek İnce’nin öldürülmesinin ardından tam on dört yıl geçti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.