a

HEDEP, 20 yıl geriye gitti: LGBTİ+’lar tüzükte adıyla yok

Yeşil Sol Parti’nin adı HEDEP oldu. Daha önce HDP tüzüğünde genişçe yer alan LGBTİ+ hakları yeni tüzükte yer almadı, “cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim farklılıkların eşitliği” ifadesi kullanıldı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılma davası yüzünden seçimlere girdiği bileşen partisi Yeşil Sol Parti’nin dördüncü büyük kongresi bugün Ankara Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı.

Binlerce partilinin katıldığı kongrede Yeşil Sol Parti’nin adı ve eş başkanlar değişti. Parti yola Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) adıyla ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan’ın eş başkanlığında devam edecek.

Kongrede tüzük değişikliği de yapıldı. HDP’nin tüzüğünde hem parti tanımında hem de mücadele alanlarında geniş bir şekilde yer alan LGBTİ+ hakları, yeni tüzüğe alınmadı. HEDEP parti tüzüğünde 2003 yılında DEHAP’ın çizgisine dönülerek sadece “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ifadeleri şöyle yer aldı:

“Partimiz, etnik kimlik, kültür, anadili, inanç, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim farklılıkların eşitliğine dayalı bir toplumsal yaşamı savunur.”

Partinin disiplin suçlarına ilişkin yaptırımları bölümünde de cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden bahsedildi.

“Özgürlük için yeniden”

“Özgürlük İçin Yeniden” sloganıyla yapılan kongre için salona “İsyanımızla Örgütleniyor Özgürlüğümüzü Savunuyoruz”, “Jin Jiyan Azadî”, “Kürt Sorununa Demokratik Çözüm”, “Demokratik Anayasa”, “Zimanê Kurdî Bila Bibe Zimanê Fermî”, “Ziwanê Kurdkî Wa Bibo Ziwanê Fermî”, “Rêya 3’yemîn Rêya Çareseriyê ye”, “Tecride Hayır, Barış hemen şimdi”, “İklimi Değil Sistemi Değiştir”, “Engelliler İçin Yeni Yaşam”, “Üçüncü Yolda Zafere Yürüyoruz” yazılı pankartlar asıldı.

HDP’de LGBTİ+ haklarına genişçe yer veriliyordu

DEHAP, 2003’te tüzüğüne ekleyerek bir ilke imza atmış, ardından kurulan siyasi partilerin tüzük ve programlarında ise LGBTİ+ hakları adıyla yer almıştı. En son HDP tüzüğünün ilk maddesinde parti tanımında “LGBT’lerin partisi” tanımı yer alıyordu:

“Parti, tüm ezilenlerin ve sömürülenlerin; dışlanan ve yok sayılan bütün halkların ve inanç topluluklarının, kadınların, işçilerin, emekçilerin, köylülerin, gençlerin, işsizlerin, emeklilerin, engellilerin, LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireylerin, göçmenlerin, yaşam alanları tahrip edilenlerin; aydın, yazar, sanatçı ve bilim insanları ile bütün bu kesimlerle birlikte mücadele yürüten güçlerin her türden baskı, sömürü ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve insan onuruna yaraşır bir yaşam kurmak üzere bir araya geldiği, demokratik halk iktidarını hedefleyen bir siyasi partidir.”

Öte yandan ikinci maddede partinin hedefleri arasında heteroseksizme karşı mücadeleye de yer veriliyordu:

“Lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireylerin heteroseksizmden kaynaklanan kamusal ve toplumsal yaşamda mâruz kaldıkları şiddet, dışlanma, ayrımcılık, nefret suçu ve söylemlerine karşı mücadele geliştirmeyi;”

HDP’nin disiplin suçlarına ilişkin yaklaşımı ise tüzükte LGBTİ’lere yönelik suçlarda öncelikli soruşturma maddesi olarak yer veriliyordu.

https://kaosgl.org/haber/hedep-20-yil-geriye-gitti-lgbti-lar-tuzukte-adiyla-yok

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kız öğrencilere taciz! ‘Sizin kızınıza yapılsa…’

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.