a

Hukuki Mücadeleye Devam Edeceğiz

Muş Barosu Kadın Hakları Merkezi Sekreteri Merve İnanır, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla yapılan basın açıklamasında kadınları temsilen hukuki mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Muş Barosu bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Hakları Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla basın açıklaması düzenlediler. Baro binasında düzenlenen basın açıklamasına, Baro yönetiminin yanı sıra kadın hakları merkezindeki avukatlar katıldı. Topluluk adına basın açıklamasını okuyan Kadın Hakları Merkezi sekreteri Merve İnanır, kadın haklarının önemine dikkat çekti. Kadınların cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldığını ileri süren İnanır; “Bugün, Dünya kadınlarının taleplerini birlikte daha gür haykırdıkları, kendilerini toplumda eşit bir birey olarak yok sayan çağ dışı zihniyetlere karşı çıktıkları, kadını sömüren, aşağılayan, yok sayan sistem ve zihniyetlere karşı omuz omuza mücadele verdiği gündür. Ülkemizde ise 8 Mart başta olmak üzere her gün bir mücadele günü olarak kendisini göstermektedir. Zira kadınlar ve kız çocukları aileden başlayarak kamusal alana yayılan cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmaktadır. Cinsiyet ayrımcılığı eğitimde fırsat eşitsizliğini, iş hayatında kadınlara eşit şartlarda çalışma koşullarının sağlanmamasını, politikada temsil edilmemesini ve mağdurun kadın olduğu durumlarda ise cezasızlığı beraberinde getirmektedir” dedi.

“DEPREM BÖLGESİNDE KADINLAR VE KIZ ÇOCUKLARINA YÖNELİK GÜVENLİ ALANLAR OLUŞTURULMALI”

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerden etkilenen kadınlara güvenli alanların oluşturulması gerektiğini kaydeden İnanır; “06 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depremi 11 ilde yıkıcı etki göstermiş, 15,8 milyon insan bu depremden etkilenmiştir. Depremden etkilenen kişilerin yarısını kadınlar ve kız çocukları oluşturmaktadır. Afetler cinsiyetten bağımsız olaylar gibi gözükse de aslında sonuçları itibariyle toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirir. Özellikle afet yönetimlerinde kadınlar ve kız çocuklarının ortaya çıkan farklı ihtiyaçları iyi tespit edilip planlanmadığı takdirde bu grupların sorunları artış gösterir. Barınma, yemek gibi hayati olan acil ihtiyaçların yanında kadınlar ve kız çocuklarına özgü ihtiyaçların özellikle acil durumlarda göz ardı edilme eğiliminde olduğunu üzülerek görmekteyiz. Deprem gibi kriz dönemleri kadınlar ve kız çocuklarının yaşam koşullarını daha zorlu hale getirmiş, Kadınların ve kız çocuklarının güvenlik riski ve açığı ortaya çıkartmış, Hijyen ürünlerine, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine erişimi kesintiye uğratmıştır. Ayrıca psiko sosyal destek ihtiyacı artan kadınların, bu hizmetlere ulaşması da toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin kalıplar ve sosyal normlar sebebiyle zorlaşmıştır. Kriz durumlarında, kadınlar ve kız çocukları artan şiddet riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Ortaya çıkabilecek olan güvenlik riski ve açığı, çocuk yaşta evlilik, kadın ve çocuklara yönelik şiddet vakalarının, istenmeyen gebeliklerin ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların artmasına neden olabilmektedir. Bunun önlenebilmesi için deprem bölgesinde kadınlar ve kız çocuklarına yönelik güvenli alanlar oluşturulmalı, Geçici barınma alanlarında ve çadırlardaki giyinme yerlerinde, tuvaletlerde ve banyolarda mahremiyet ihtiyacı gözetilmeli, kadınların ve kız çocukların ped, ıslak mendil, iç çamaşırı gibi kişisel hijyen malzemelerini çekinmeden ve güvenle alabilmeleri kolaylaştırılmalıdır.”

http://memlekethavadis.com/haber/hukuki_mucadeleye_devam_edecegiz-41120.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadınlar eşitlik istiyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.