a

‘İnsan hakları ihlallerine sessiz kalmadık, kalmayacağız’

8 avukata yönelik düzenlenen ruhsat töreninde Baro Başkanı Abdurrahim Burak, Sakarya Barosu olarak insan hakları ihlalleri sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını vurguladı.

Ayrıca Uluslararası Hukuk Komisyonu’nun önemini anlatan Burak, yeşil pasaportun neden gerekli olduğuna da değindi.

Sakarya Barosu’nda staj dönemini başarıyla tamamlayan stajyer avukatlar; Ayşe Karataş, Zeynep Durgut, Nursu Özkök, Yavuz Selim Keleş, Ceren Gülden, Burak Duran, Zeynep Belkıs Turhan ve Ece Mamus, meslek yeminlerinin ardından cübbelerini giyerek ruhsatnamelerini aldı. Ruhsatnamelerini alan avukatlara, Baro’nun Konferans Salonu’nda ruhsat töreni düzenlendi. Törene Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Başkan Yardımcısı Av. Osman Ayar, yönetim kurulu üyeleri, avukatlar ve aileler katıldı. Uluslararası Hukuk Komisyonu Törende Uluslararası Hukuk Komisyonu’nun önemine değinen ve genç meslektaşlarını bu komisyonda görmek istediğini belirten Başkan Abdurrahim Burak, “Sakarya Barosu, birçok baroda nadiren bulunan Uluslararası Hukuk Komisyonu’na sahip. Uluslararası ticari ihtilafların çözümü ve dünyadaki gelişmeleri yakinen takip edip, avukatlığını üstlenerek hukuki yardım verecek bir komisyonuz var. Bu sebeple yabancı dil bilen, uluslararası hukuka ilgili genç meslektaşlarımızı bu komisyonumuzda görmek istiyoruz” diye konuştu. Gözlerimizi açıp dünyaya bakmalıyız Sakarya Barosu’nun dünyadaki insan hakları ihlallerine sessiz kalmadığını ve kalmayacağını vurgulayan Başkan Burak, “Bu sebeple baromuzda Uluslararası Hukuk Komisyonu’nu aylar öncesinde kurduk, çalışmalarımız sürüyor. Hatta Lahey adalet divanında Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) üyelerinin yargılanması ile ilgili Uluslararası Hukuk Komisyonumuz Kosova’ya gitti ve UÇK askerlerinin vatanlarını savunmak için verdikleri onurlu mücadelenin savunulmasında, Sakarya Barosu olarak gereken her türlü hukuki desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etti. Yani komisyonumuzla, sadece Türkiye’de olup bitenlere değil dünyada neler oluyor, ne bitiyor ve insan hakları ihlalleri ne düzeyde, bunları takip edip gereken durumlarda hukuki destek vereceğiz. Gözlerimizi açıp dünyaya bakmamız gerekiyor. Sadece Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ile sınırlı kalamayız. Doğu Türkistan’da bir ırk nasıl yok ediliyor ve bu konuda dünyanın nasıl sessiz kaldığını herkes iyi biliyor. Sakarya Barosu olarak bu gibi birçok insan hakları ihlallerine sessiz ve kayıtsız kalmadık, kalmayacağız” ifadelerini kullandı. Yeşil pasaportu keyfi olarak istemedik Yeşil pasaportun öneminin altını çizen Başkan Burak, “Bizim yeşil pasaportu talep ederek önemini ortaya koymamızın sebebi; uluslararası hukuktan ülkemiz yeterli pay alamıyor. Birçok Avrupa ülkesinde avukatlara yeşil pasaport hakkı tanınıyordu. Biz de bunu keyfi olarak istemedik. İşimizin bir parçası olduğu için istedik. Her ne kadar bazen küçümsense de işimizin önemli bir parçası. Uluslararası hukukta ciddi bir pay var, bu paydan Türk hukukçularının da dünya ölçeğinde kendisine düşen payı alması gerekiyordu” dedi.

https://marmarabasin.com/yasam/insan-haklari-ihlallerine-sessiz-kalmadik-kalmayacagiz-144026.htm

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Öğrencilere “KADES” uygulaması anlatıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.