a

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali istemini yineledi

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan davanın görüşülmesine devam edildi.

Danıştay Konferans Salonu’ndaki duruşmaya, davacı ve davalı avukatları katıldı. Duruşmada çoğunluğu avukatlardan oluşan izleyiciler de hazır bulundu. Danıştay 10. Daire Başkanı Yılmaz Akçil, sözleşmenin iptaline ilişkin çok sayıda dava dosyası olduğunu belirterek, daha önceki gibi her davacı için üç avukatın beyanda bulunmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Ardından davacılardan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in avukatı ile Türkiye İşçi Partisi, İzmir, Trabzon, Mersin, Giresun, Eskişehir, Burdur, Adana, Manisa, Uşak, Bolu, Hatay baroları, Tarım Orkam-Sen ve İlerici Kadınlar Derneği avukatlarına söz verildi. Avukatlar beyanlarında, uluslararası sözleşmelerin Meclis kararı olmadan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilemeyeceğini savunarak, İstanbul Sözleşmesi kapsamında, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un çıkarıldığını, bu nedenle sözleşmenin pratikte var olduğunu ifade etti. Avukatlar, İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlükten kaldıran Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin iptalini istedi. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Anlaşmalar Daire Başkanı Emre Topal, davalı olarak söz aldı. İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararının, anayasa ve uluslararası hukuka uygun olduğunu savunan Topal, uluslararası sözleşmelerden nasıl çekileceğine ilişkin anayasada bir hükmün yer almadığını söyledi. Antlaşmaların onaylanması ve sona erdirilmesinin yürütme fonksiyonuna ilişkin olduğunu anlatan Topal, Cumhurbaşkanının kararnamelerle TBMM’nin onayı olmaksızın yürütme yetkisini kullanmasının mümkün olduğunu dile getirdi. Topal, sözleşmenin feshedilmesinin hukuka uygun olduğuna dair Danıştay 10. Dairesi ile Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kararlarının bulunduğunu belirterek, davanın reddini talep etti.

SAVCI, SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLME KARARININ İPTALİ İSTEMİNİ YİNELEDİ

Danıştay savcısı ise sözleşmeden çekilmenin anayasaya aykırı olduğunu savunarak, “Bir işlem hangi usule uygulanarak tesis edilmişse aynı usule uyularak feshedilmelidir.” görüşünü dile getirdi. Savcı, TBMM’nin uygun bulma kanunu ile yürürlüğe giren bir anlaşmanın yine TBMM’nin uygun bulma kanunu ve Cumhurbaşkanının uygun bulmasıyla yürürlükten kaldırılabileceğini ifade etti. Dosyanın iptal talebiyle ilk önce Anayasa Mahkemesine gönderilmesini isteyen savcı, aksi takdirde sözleşmeden çekilme kararının iptal edilmesini istedi. Beyanların alınmasından sonra Daire Başkanı Akçil, İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre heyetin kararının daha sonra açıklanacağını belirterek, duruşmayı bitirdi. Öte yandan, duruşmaya, burada hazır bulunacağı duyurulan Akşener gelmedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Manyas’ta “Kadına Şiddetin Önlenmesi” toplantısı yapıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.